چرا مجلس پروتکل&zwnjهای بهداشتی را رعایت نمی&zwnjکند؟

به گزارش وبلاگ ادکلن شنل، تهران (پانا) - ستاد ملی مقابله با کرونا تصویب کرده که برگزاری جلسه ها در شهرهای با شرایط قرمز کرونا حداکثر باید با 15 نفر و در شهرهای نارنجی حداکثر با 20 نفر برگزار شود.

چرا مجلس پروتکل&zwnjهای بهداشتی را رعایت نمی&zwnjکند؟

به گزارش ایرنا، این موضوع تبصره ای در زمینه ابعاد و متراژ طول و عرض و ارتفاع ندارد و در هر شرایط باید جلسه ها به این ترتیب و با استفاده از سالن های جنبی و سیستم های تصویری و ویدیو کنفرانس برگزار گردد.

ماجرایی که چه در محدودیت دو هفته ای تهران که در شرایط قرمز کرونا قرار داشت و چه بعد از آن که تهران در شرایط نارنجی قرار گرفت، همچنان از طرف مجلس شورای اسلامی رعایت نمی گردد.

تذکر نمکی به قالیباف

این ماجرا حتی توسط وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به رییس مجلس شورای اسلامی نیز اعلام شده است.

سعید نمکی در بازه زمانی که شرایط تهران قرمز بود، در نامه ای به محمد باقر قالیباف نوشت: طبق مصوبه چهل و چهارمین جلسه ستاد ملی مدیریت کرونا در 24 آبان 99، برگزاری جلسات در شهرهای قرمز تا سقف 15 نفر با رعایت بقیه پروتکل مربوطه مجاز است و کلان شهر تهران نیز مبتنی بر شاخص موجود تا دو هفته آینده از شرایط قرمز برخوردار است. لذا خواهشمند است دستور فرمایید مفاد مصوبه مذکور در برگزاری جلسات مجلس محترم لحاظ گردد.

کدام پروتکل های بهداشتی؟

هرچند برخی کنندگان از رعایت پروتکل های بهداشتی در جلسه های مجلس شورای اسلامی صحبت می کنند، اما به نظر می رسد آنچه منظور کنندگان است، فاصله گذاری اجرا شده به واسطه صندلی های سبز بهارستان است. در حالی که منظور از پروتکل های بهداشتی، مجموعه ای از پروتکل ها و قوانین مصوب ستاد ملی مقابله با کروناست که قدر مسلم نیاز به تصویب و اجرا داشته و در غیر این صورت اصلا مصوب نمی شد.

علی رضا رییسی سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا در این زمینه به خبرنگار سلامت ایرنا گفت: این که گفته می گردد بر اساس پروتکل های بهداشتی اجرا می گردد، پروتکل بهداشتی همین نکته حضور حداکثر 15 نفر در جلسه در فضای بسته است و آنچه در حال حاضر اتفاق افتاده، از نظر پروتکل های بهداشتی مورد تایید نیست.

وی بیان کرد: بر اساس مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا در شهرهای قرمز، برگزاری هر گونه جلسه با بیش از 15 نفر در فضای سربسته ممنوع است. همچنین حداقل فضا نیز به ازای هر نفر باید چهار مترمربع باشد، یعنی کف فضا 60 متر است، اما این به این معنی نیست که افراد در فضای دو هزار متری می توانند با تعداد بیش از 15 نفر حضور داشته باشند. حتی در این فضا هم باید حداکثر 15 نفر حاضر شوند.

آیا نمی گردد از سالن های دیگر استفاده کرد؟

برای اجرای مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا و رعایت آن می توان از سالن های دیگر و سیستم های ویدیو کنفرانس استفاده کرد. هرچند این موضوع تا حدی در حال اجراست، اما به نظر می رسد باید جدی تر اجرایی گردد.

رییسی در این زمینه اظهار کرد: با اعضای هیات رییسه مجلس شورای اسلامی جلسه گذاشتیم و همه موارد را مطرح کردیم. قرار بر این بود که در سالن های فرعی مجلس که حدود 17 یا 18 سالن می شوند، در هر کدام از این سالن ها تا سقف 15 نفر حضور داشته باشند و در صحن علنی حداکثر 15 نفر حضور داشته باشند.

معاون وزیر بهداشت اضافه کرد: این موضوع برای دولت و قوه قضاییه نیز وجود دارد و در همه جلسه های هیات دولت رعایت می گردد.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا بیان کرد: متاسفانه اکنون در خبرها و تصاویر مشاهده می گردد که تقریبا نصف افراد در صحن علنی نشسته اند و دستور حضور حداکثر 15 نفر در فضای بسته نقض شده است. گاهی در تلویزیون نیز مشاهده می گردد که در برگزاری کمیسیون ها هم افراد حاضر بیشتر از 15 نفر هستند. این مشکل هم در برگزاری صحن علنی و هم جلسه های کمیسیون ها به صورتی که اعلام شده، اجرایی نمی گردد.

کنندگان فرهنگ سازی کنند

هرچند همچنان جلسه های غیرضروری و گاهی تشریفاتی در وزارتخانه ها و سازمان ها با نفرات بیش از این برگزار می گردد و از آن جایی که به اندازه جلسه های هیات دولت یا مجلس شورای اسلامی اهمیت رسانه ای ندارد، چندان جدی گرفته نمی گردد، اما آنچه از جلسه های مجلس شورای اسلامی انتظار می رود، رعایت حداکثری مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونا و همچنین فرهنگ سازی برای جامعه است.

وقتی جامعه با چنین تصاویر یا صحنه هایی در رسانه ها روبرو می گردد، چندان زیبنده نیست و بهتر است که کنندگان به عنوان عصاره جامعه نسبت به رعایت پروتکل های بهداشتی کرونا در شرایط حاضر بیشتر از هر شخصی حساسیت داشته باشند.

داستان کرونا در همه ماه های اخیر و در همه کشورها چیزی بیشتر از داستان سلامت شده و ماجراهای سیاسی و اقتصادی را هم تحت الشعاع خود قرار داده، اما آن چه مردم ایران در شرایط تحریم ها انتظار دارند، اتحاد و همبستگی و یک صدایی میان همه مسئولان کشور است و انتظار تک صدایی یا گردن نگذاشتن به مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونا از طرف بخش مهمی از مسئولان، از طرف جامعه وجود ندارد.

منبع: خبرگزاری پانا

به "چرا مجلس پروتکل&zwnjهای بهداشتی را رعایت نمی&zwnjکند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا مجلس پروتکل&zwnjهای بهداشتی را رعایت نمی&zwnjکند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید