کوهنوردی و پیشگیری های احتمالی از دردهای زانو

به گزارش وبلاگ ادکلن شنل، راه حل های مقابله با زانو درد در حین کوهنوردی کدامند؟ برای دانستن این سوال در خبرنگاران همراه ما باشید.

کوهنوردی و پیشگیری های احتمالی از دردهای زانو

زانوهای شما در طول شبانه روز و زندگی روزمره، فشار زیادی را متحمل می شوند. بر طبق گفته یک وبسایت پزشکی معتبر، تنها بالا رفتن از پله ها، فشاری معادل چهار برابر وزن شما را به زانوهایتان وارد می نماید. با این حساب تصور کنید وقتی یک کوله پشتی سنگین بر پشت دارید و می خواهید از کوه بالا بروید، زانوهایتان تحت چه فشاری قرار می گیرند!

درد زانوها از موارد بسیاری ناشی می گردد که شامل: آرتزوز، تاندونیت، آب آوردگی مفاصل، گرفتگی عضلات و غیره می گردد که لیست طولانی ای دارد. برخی از این موارد، مثل گرفتگی عضلات، موقتی هستند و در گذر زمان بهبود پیدا می نمایند. اما مصدومیت های دیگر، می توانند به دردی مزمن تبدیل شوند و زندگی روزمره شما را تحت الشعاع خود قرار دهند.

آمادگی قبل از کوهنوردی

ورزش و رژیم غذایی سالم دو موردی هستند که باید قبل از این که به دل کوه بزنید، رعایت کنید تا دچار زانو درد نشوید.

رژیم غذایی سالم

یکی دیگر از مواردی که می تواند علت زانو درد شما باشد، التهاب است. التهاب بخشی طبیعی از مراحل بهبود یافتن بدن است اما در عین حال می تواند دردناک هم باشد.

شما می توانید با عوض کردن و بهتر کردن رژیم غذایی تان به جنگ التهاب های بدن بروید. طبق گفته نشریه سلامتی هاروارد، گوجه فرنگی، روغن زیتون، سبزیجات برگ سبز (مثل اسفناج)، مغزها، توت فرنگی، بلوبری، آلبالو و پرتقال خواص ضد التهابی دارند.

تمرینات زانو

درست است که شما درد دارید، اما در عین حال، برترین کاری که می توانید برای زانوهایتان انجام دهید، ورزش کردن است. ورزش کردن عضلات شما را قوی تر نموده و مفاصل شما را انعطاف پذیر نگه می دارد.

اگر عضلات پای شما در شرایط خوبی قرار دارند، باعث می شوند تا به عنوان پشتیبانی خب برای زانوهایتان عمل نمایند. همین پشتیبانی طبیعی باعث می گردد تا درد زانوی شما در حین کوهنوردی کمتر گردد.

اما سوال اینجا است که کدام عضلات را باید قبل از رفتن به کوهنوردی، تقویت کنیم؟ در جواب باید گفت که برای تقویت عضلات مورد نظر، دوچرخه، کشیدن پا و اسکات پا کفایت می نماید و عضلات مورد نظر را هدف خود قرار می دهد.

کاهش درد زانو در حین کوهنوردی

کفش مناسب بپوشید

کفشی که می پوشید اهمیت دارد. حتما کفشی را بپوشید که مخصوص کوهنوردی باشد. اگر کفش شما پای شما را بزند، بر گام برداشتن شما تاثیر می گذارد و در نهایت زانوهایتان هستند که آسیب می بینند.

اگر از چکمه استفاده می کنید، چکمه ای را انتخاب کنید که داخلش ضربه گیر داشته باشد.

کوله پشتی را سنگین نکنید

هرچه وزن بیشتری را به دوش بکشید، فشار بیشتری به زانوهایتان می آید. سری به کوله پشتی تان بزنید و هرچیزی که غیر لازم است را از آن خارج کنید.

هنگام سرازیری حواستان باشد

وقتی می خواهید از سرازیری پایین بیایید، این کار را آهسته و آرام انجام دهید. هنگامی که سرازیری قدم برمی دارید، چیزی حدود 7/5 الی 8 برابر وزنتان را بر روی زانوهایتان می اندازید.

هر چه سریع تر بروید، فشار بیشتری را روی زانوهایتان حس می کنید و این ضربه های ناگهانی اصلا برای زانویتان خوب نیست.

از عصاهای کوهنوردی بهره ببرید

شما می توانید با استفاده از عصای کوهنوردی بخشی از فشاری که به زانوهایتان وارد میگردد را دفع کنید. تحقیقات نشان داده است که استفاده از این عصاها در شیب 25 درجه، به سمت پایین، فشار وارده به زانوهایتان را بین 12 تا 25 درصد کاهش می دهد.

این عصاها باعث می شوند تا وزن شما به طور مساوی به زانوهاتان تقسیم گردد. اگر در یک کوهنوردی طولانی از این عصاها بهره ببرید، متوجه تفاوتی که ایجاد می نماید خواهید شد.

از زانوبند غافل نشوید

زانوبند نیز یکی از مواردی است که می تواند حسابی شما را یاری کند. زانوبند از طریق ثابت نگه داشتن نقاط آسیب پذیر زانو، پشتیبانی بیشتری برای آن فراهم می نماید. اگر می خواهید پس از یک دوره مصدومیت زانو به کوهنوردی بروید، حتما سعی کنید مسافت خودتان را محدود کنید.

جلوگیری از زانو درد بعد از کوهنوردی

کشیدن پاها، همانطور که شما را برای کوهنوردی آماده کرد، به همان میزان هم می تواند درد زانوهای شما را کاهش دهد. بعد از یک ورزش طولانی و سنگین، عضلات شما جمع می شوند و شما درد آن را متوجه خواهید شد. کشیدن پاهایتان از آغاز این درد جلوگیری می نماید.

ممکن است در حین بهبودی، زانوهایتان ورم کند که این موضوع کاملا طبیعی است و می توانید داروی مخصوص به آن را بدون احتیاج به نسخه پزشک از داروخانه تهیه کنید.

منبع: کجارو / theadventurejunkies.com

به "کوهنوردی و پیشگیری های احتمالی از دردهای زانو" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کوهنوردی و پیشگیری های احتمالی از دردهای زانو"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید