گفتگوی مرکل و اردوغان درباره تحولات مدیترانه شرقی

به گزارش وبلاگ ادکلن شنل به نقل از حریت، رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه، به وسیله ارتباط ویدیویی با آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان، درباره تحولات مدیترانه شرقی رایزنی کرد.

گفتگوی مرکل و اردوغان درباره تحولات مدیترانه شرقی

رئیس جمهورترکیه در این مصاحبه از عملکرد کشورهای غربی در مورد تحولات مدیترانه و حمایت آنها از یونان انتقاد نموده است.

اردوغان همچنین از کوشش های آلمان برای میانجیگری میان آنکارا و آتن نیز استقبال نموده است.

نکته عجیب درباره تحولات میترانه شرقی آن است که فرانسه با عملکرد خود در حال سوق دادن این جریان به سمت یک بحران واقعی است.

در همین رابطه روز گذشته خلوصی آکار وزیر دفاع ترکیه، فرانسوی ها را متهم کرد که مثل مافیا رفتار می نمایند.

وی در این باره افزود: در این میان، مافیاهایی حضور دارند که رفتارشان قابل درک نیست. برای مثال، فرانسه. شما نه کشور حافظ صلح محسوب می شوید چراکه عملاً توافقی در این باره با کشورهای منطقه ندارید؛ و نه حتی در این مورد بخصوص نماینده اتحادیه اروپا به حساب می آیید. پس به چه حقی در مسائل این منطقه مداخله می کنید.

آکار خطاب به فرانسه افزود: اگر می خواهی دستِ تنها ادای قهرمان ها را در بیاوری، باید بدانی که دوره گانگستربازی و مافیاگری به سر آمده.

او افزود: ترکیه نمی پذیرد برخی ها از هزاران کیلومتر آن ورتر بیایند؛ قلدری و اعاده حق نمایند و نقش فرشتگان محافظ را بازی نمایند.

وی خطاب به یونان نیز مدعی شد: اگر همه جهان را هم جمع کنی نمی توانی به ما بقبولانی که حاصل ضرب دو در دو می گردد پنج. قبرس (شمالی) مسئله ملی ترکیه است و ما مثل سال های 2020 و 1974 از حق مردم این منطقه (ترک نشین) دفاع می کنیم.

منبع: خبرگزاری مهر

به "گفتگوی مرکل و اردوغان درباره تحولات مدیترانه شرقی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گفتگوی مرکل و اردوغان درباره تحولات مدیترانه شرقی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید