احتمال تعیین نخست وزیر تونس از خارج از جنبش النهضه

به گزارش وبلاگ ادکلن شنل، به رغم کسب بیشترین تعداد کرسی های پارلمانی توسط جنبش النهضه تونس اما منابع آگاه از احتمال تعیین نخست وزیر از خارج النهضه خبر دادند.

احتمال تعیین نخست وزیر تونس از خارج از جنبش النهضه

خبرگزاری رویترز به نقل از دو منبع در جنبش النهضه تونس فاش کرد که این جنبش درصدد دستیابی به یک توافق با احزاب اصلی دیگر برای تشکیل دولت ائتلافی است.

در انتخابات اخیر که روز ششم اکتبر گذشته برگزار گشت، جنبش النهضه با کسب 52 کرسی بیشترین تعداد کرسی های مجلسی را از آن خود کرد. جنبش النهضه اخیرا اعلام کرد که می خواهد نخست وزیر از اعضای این جنبش انتخاب شود و هرگز اجازه نمی دهد از خارج این جنبش باشد؛ چراکه مردم به النهضه مسؤولیت انجام برنامه انتخاباتی اش را داده اند.

اما این پیشنهاد با مخالفت احزاب اصلی تونس از جمله جریان دموکراتیک (22 کرسی)، جنبش خلق (16 کرسی) و تحیا تونس (14 کرسی) روبرو شد.

ائتلاف الکرامه که 21 کرسی را به خود اختصاص داده، تنها حزبی است که با پیشنهاد النهضه موافقت کرده است.

به همین دلیل، یکی از رهبران النهضه به رویترز گفت: این احتمال که نامزد تصدی پست نخست وزیری از خارج النهضه انتخاب شود وجود دارد. همچنین احتمال پذیرش ریاست مجلس از سوی جنبش النهضه و موافقت با شخصیت مستقلی که بتواند اعتماد تمامی احزاب عضو ائتلاف جلب کند، وجود دارد.

وی در ادامه شرح داد: این مسأله شنبه و یکشنبه در نشست شورای جنبش النهضه بررسی می شود.

یک منبع دیگرنیز در گفت وگو با رویترز اظهار کرد: لیست مختصری از نامزدهای احتمالی وجود ندارد و پیشنهاد تقسیم قدرت مجلسی و اجرایی به شورای مشورتی ارائه می شود.

وی تأکید کرد اگر النهضه با شریکانش به توافق برسد، مصطفی بن جعفر، رئیس سابق مجلس و الیاس فخفاخ به همراه فاضل عبد الکافی، وزرای دارایی پیشین نامزدهای احتمالی هستند.

در صورتی که النهضه در تشکیل دولت ظرف دو ماه شکست بخورد، رئیس جمهوری تونس می تواند فرد دیگری را مکلف به تشکیل دولت طی دو ماه کند. وی همچنین می تواند در صورت عدم موفقیت النهضه در تشکیل فراکسیون اکثریت در مجلس، خواهان برگزاری انتخابات جدید شود.،ایسنا

بیشتر بخوانید، نخست وزیر و وزیر خارجه تونس به تهران می آیند

منبع: ایران آنلاین

به "احتمال تعیین نخست وزیر تونس از خارج از جنبش النهضه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "احتمال تعیین نخست وزیر تونس از خارج از جنبش النهضه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید