احیا و بهره برداری از مدارس ماندگار تهران صورت می گیرد

به گزارش وبلاگ ادکلن شنل، خبرگزاری مهر/ براساس آخرین خبرهای واصله، احیا و بهره برداری از مدارس ماندگار تهران صورت می گیرد.

احیا و بهره برداری از مدارس ماندگار تهران صورت می گیرد

جریان چیست؟

این تفاهم نامه در راستای احیا و بهره برداری مدارس ماندگار تهران، به امضای وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، وزیر آموزش و پرورش و شهردار تهران رسید.

علی اصغر مونسان وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گفت: آموزش و پرورش مدارسی را در اختیار دارد که جز بناهای تاریخی ارزشمند محسوب می شوند و علاوه بر اینکه میراث ملموس هستند به واسطه برخی از موضوعات میراث ناملموس را نیز در بر می گیرند، بنابراین به نظر می رسد میراث ملموس و میراث ناملموس هر دو از موضوعاتی است که در آموزش و پرورش وجود دارد.

مونسان اعلام نمود: این تفاهم نامه می تواند باعث اجرایی شدن ایده مدرسه موزه شود تا مدارس نیز در کنار موزه هایی که در کشور فعالیت می کنند به معرفی مفاهیم مرتبط با میراث فرهنگی و توسعه گردشگری کمک کنند.

صیانت از بناهای تاریخی با کمک دستگاه های مختلف

وی یادآور شد: سال گذشته مجلس قانونی را مصوب کرد که بر اساس آن دستگاه های مختلف که دارای بناهای تاریخی هستند باید به حفظ و صیانت از این آثار کمک کنند. این مصوبه خوبی است و می تواند به وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با بودجه اندکی که در اختیار دارد در مورد صیانت بهتر از آثار تاریخی کمک کند.

وی اعلام نمود: ایده موزه مدرسه نتایج خوبی را بدنبال خواهد داشت، با توجه به اینکه تعداد موزه های خصوصی ما در سال گذشته رشد چشم گیری داشته، مدرسه موزه نیز می تواند در راستای شناخت و معرفی هرچه بهتر مفاهیم میراثی به ما بیش از پیش کمک کند.

مدرسه تنها یک ساختمان نیست

محسن حاجی میرزایی، وزیر آموزش و پرورش بیان نمود: ما مأموریت داریم مدرسه را به طور ویژه مورد توجه قرار دهیم. مدرسه تنها یک ساختمان نیست بلکه کانون زندگی است، هویت ساز، شخصیت ساز و آینده ساز است و جز شاخص ترین عناصر جامعه بحساب می آید.

حاجی میرزایی اضافه کرد: مدارس ماندگار، ویژگی منحصر به فردی دارند، این مدارس جز تاریخ ما بحساب می آیند خاطرات و خطرات گسترده ای پیرامون این مدارس وجود داشته است از این رو می توانند بیش از پیش مورد توجه قرار گیرند.

وی در ادامه گفت: بهترین شکل صیانت از مدرسه حفظ کارکرد قبلی آن است، مدرسه باید مدرسه بماند بنابراین نباید انقطاعی بین کارکردهای مدرسه با کارکردهای ثانوی آن ایجاد شود. این مدارس متعلق به مردم و نسل های آینده است که ایده موزه مدرسه بر همین اساس شکل گرفته است.

حفظ ارزشهای شهر

پیروز حناچی، شهردار تهران نیز اظهار کرد: یکی از مهمترین هدف هایی که باید دنبال کنیم، حفظ و نگهداری ارزش های شهر است. ثروتهای شهر همان ارزشهایی هستند که فرصت ظهور و بروز پیدا می کنند.

وی افزود: در این دوره تلاش کردیم نگاه به مدیریت شهری را تغییر دهیم و بر ارزش های آن بیفزاییم که در این خصوص برنامه هایی نیز از سوی شورای اسلامی شهر و شهرداری تبیین و اجرایی شده است.

حناچی افزود: تهران شهری زیبا و مملو از اماکنی است که محل وقوع اتفاقات تاریخی است. آثار زیادی در این شهر وجود دارد که سابقه تاریخی دارند.

براساس این تفاهم نامه، آن دسته از مدارسی که از قدمت و سوابق درخشان علمی، آموزشی و فرهنگی برخوردار بوده و در سطح ملی یا استانی دارای حسن شهرت باشند، برابر ضوابط و مقررات شورای عالی آموزش و پرورش، در زمره مدارس ماندگار مورد بررسی قرار می گیرند.

براساس مفاد این تفاهم نامه، وزارت آموزش و پرورش نسبت به معرفی مدارس ماندگار و سایر بناهای ارزشمند اقدام کرده و زمینه های همکاری برای حفظ، بازسازی، احیا، استمرار فعالیت آموزشی و بهره برداری فرهنگی ابنیه معرفی شده را فراهم می کند.

شهرداری تهران برای اجرای این تفاهم نامه در مورد مدارس ماندگار و سایر بناهای ارزشمند به عنوان بخشی از فضای شهری قابل دسترس شهروندان، اهتمام داشته و در تهیه و اجرای طرح بازسازی، احیا و بهره برداری و نیز تأمین اعتبارات مورد نیاز اقدام خواهد کرد. وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی نیز نسبت به صدور مجوزهای لازم برای پیشبرد تفاهم نامه و تأمین اعتبارات مورد نیاز، اقدام لازم را بعمل می آورد.

منبع: همگردی

به "احیا و بهره برداری از مدارس ماندگار تهران صورت می گیرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "احیا و بهره برداری از مدارس ماندگار تهران صورت می گیرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید