افشین قطبی؛ امپراتور وعده ها

به گزارش وبلاگ ادکلن شنل، روزنامه شرق نوشت: شرایط تیم امید ایران در آستانه بازی های المپیک پاریس چندان مساعد نیست. در شرایطی که این تیم قریب به پنج دهه است حسرت حضور در المپیک را می خورد، دست به دست شدن مدیریت این تیم حسابی به آن ضربه زده است. پیش از این فدراسیون فوتبال و کمیته ملی المپیک ادعای مدیریت بر آن را داشتند. هرکدام از این دو نهاد کوشش می کردند با احاطه بر این تیم به طلسم عجیب و غریب آن برای رسیدن به بازی های المپیک خاتمه دهند، ولی هیچ کدام پیروز نبودند.

افشین قطبی؛ امپراتور وعده ها

در برهه ای از زمان قدرت مدیریتی کمیته و در برهه ای دیگر، فدراسیون فوتبال زمام امور را برای راهنمایی امید ها به دست داشتند، ولی نهایتا کمیته ملی المپیک در دوره گذشته عنوان نمود که مدیریت این تیم را به دست مسئولان فدراسیون فوتبال می سپارد تا آن ها به طور تخصصی تر به این ماجرا ورود نمایند. این حربه، ولی جواب نداد و به غیر از ناکامی چیزی عاید فوتبال ایران در این رده بسیار حساس نشد. حالا این داستان مدیریت تیم امید وارد فاز تازه تری هم شده است.

در واقع کمیته ملی المپیک می خواهد نفوذش بر اداره این تیم را بیشتر کند به این امید که به ناکامی آن ها انتها دهد. فدراسیون فوتبال نیز همچنان در نظر دارد اگر اعتباری از این راه نصیبش می گردد، آن را تمام و کمال در اختیار بگیرد. در این بین فدراسیون در اقدامی که پیش از این نشان داده شکست خورده، ضلع سومی را هم وارد این ماجرا نموده و حبیب کاشانی، یکی از مدیران سابق ورزشی را وارد این ماجرا نموده است. سمتی که برای حبیب کاشانی تعریف شده، مدیر تیم امید ایران است. البته که به نظر می رسد این سمت مانند دوره گذشته برای این است که کاشانی بتواند از پس هزینه های این تیم برآمده و کار فدراسیون فوتبال را در این زمینه راحت تر کند.

این پروژه پیش از این همان طورکه عنوان شد، شکست خورده است. فدراسیون فوتبال در دوره های قبلی یک بار سراغ همین برنامه و اتفاقا شخص حبیب کاشانی رفت، ولی نتیجه چیزی غیر از شکست نبود. کاشانی، محمد خاکپور یکی از قدیمی های فوتبال ایران را بدون آنکه سابقه مربیگری خاصی داشته باشد، به عنوان سرمربی معرفی کرد و نهایتا هم راه به جایی نبرد. اینکه چه شده که مهدی تاج، رئیس کنونی فدراسیون فوتبال ایران، دوباره سراغ کاشانی و پروژه شکست خورده اش رفته، موضوعی است که باید خودش پاسخ گو باشد.

اتفاق جدیدتر، ولی اختلاف برای انتخاب سرمربی از سوی این سه ضلع است. فدراسیون فوتبال نظرش روی تعدادی از مربیان است، کمیته ملی المپیک تعدادی دیگر را زیر نظر دارد و حبیب کاشانی هم به عنوان مدیر، مربی موردنظر خودش را معرفی نموده است. در میان تمامی اسامی ای که برای راهنمایی تیم ملی از سوی این سه ضلع معرفی شده، شاید مطرح شدن دوباره نام افشین قطبی، سرمربی سابق پرسپولیس و تیم ملی از همه عجیب تر باشد.

افشین قطبی پس از ورودش به فوتبال ایران توانست با پرسپولیس قهرمان لیگ گردد. درباره آن قهرمانی هم حرف و حدیث زیاد است و بسیاری از بازیکنان و اعضای مدیریتی باشگاه، قهرمانی در دوره قطبی را به نام خود می زنند. به هر روی به غیر از آن قهرمانی که برای افشین قطبی لقب امپراتور را از سوی پرسپولیسی ها به همراه داشت، او دستاورد دیگری در فوتبال نداشته است. قطبی که قبل و بعد از پرسپولیس دوباره به عنوان دستیار و یاری مربی هم در تیم های مختلف کار نموده، دیگر هرگز دستش به جام نرسیده است. حضورش در تیم ملی فوتبال ایران هم با شکست های متعددی روبه رو شد. او از رساندن ایران به جام جهانی ناکام ماند و انتها در جام ملت ها هم خیلی زود و از همان مرحله یک هشتم نهایی از دور مسابقات کنار رفت. او 31 بار راهنمایی تیم ملی ایران را بر عهده داشت که 17 برد و 8 شکست ماحصل کارش بوده است.

بعد از تیم ملی، افشین به غیر از ناکامی چیزی عایدش نشده است، ولی او درست مثل همان روز هایی که به پرسپولیس آمد هنوز هم وعده های شیک و مجلسی می دهد و احتمالا به واسطه همین ادبیات است که هنوز هم در ایران هرازگاهی مشتری ای پیدا می نماید. قطبی پس از خروج از ایران یک بار دیگر فرصت بازگشت به لیگ برتر را به دست آورد و راهنمایی تیم فولاد خوزستان را به دست آورد. او از میانه های لیگ راهنمایی فولاد را به دست گرفت و وعده قهرمانی این تیم در لیگ برتر ایران را دارد، ولی نتیجه با چیزی که وعده اش را داده بود اختلافی نجومی داشت. او از 16 بازی که راهنمایی فولاد را بر عهده داشت فقط شش برد به دست آورد تا با کسب حدود 37 درصد برد در بازی هایش آمار ضعیفی در فولاد به جا بگذارد. او تیمی را که در رده نهم جدول با اختلاف 15 امتیازی با صدر تحویل گرفته بود، در نهایت هشتم کرد؛ آن هم با فاصله 23 امتیازی با پرسپولیس صدرنشین.

قطبی قبل و بعد از حضورش در فولاد سری هم به فوتبال چین زد و در دو مقطع راهنمایی گوانجو اوربرایت را به دست گرفت که کل افتخارش صعود این تیم از دسته پایین تر به لیگ برتر چین بود. او به غیر از دستیاری در تیم های مختلف، این اواخر وارد لیگ عجیب و غریب کانادا شده و راهنمایی تیم ونکوور را بر عهده گرفته که پس از چهار هفته پنج امتیاز به دست آورده است.

با چنین کارنامه ای اینکه یک باره نام افشین قطبی مطرح می گردد، ناخودآگاه فکر مخاطب را به سمت فعالیت سفت و سخت دلالان داخلی برای بازگرداندن او به فوتبال ایران می برد. عجیب آنکه همین روز گذشته تیتر درخور توجه یکی از روزنامه های ورزشی درباره افشین قطبی بود که به قول او وعده عجیب و غریبی داده و از زبانش نوشته که می تواند ایران را به بازی های المپیک ببرد. این وعده مشابه با همان وعده قهرمان کردن فولاد در لیگ برتر به نظر می رسد.

جالب آنکه قطبی همچنان یکی از گزینه های روی میز است و کسی هم دلش برای تیم امید نمی سوزد که آیا قطبی شناختی از ستاره های زیر 23 سال ایران دارد یا خیر؟ آیا لیگ ایران را دنبال نموده و استعداد های نوظهور را می شناسد یا نه؟ مسئله این است که آیا هر مربی ای که بتواند قشنگ وعده و وعید بدهد می تواند گزینه تیم ملی باشد یا نه؟ اتفاقا اگر همین موارد آخر در نظر گرفته گردد که سپردن تیم به دست حمید مطهری برد - برد است؛ دستیار سابق یحیی گل محمدی که پس از برکناری از نساجی در این فصل، یکی از دستیاران امیر قلعه نویی در تیم ملی شده، علاوه بر اینکه به مقدار کافی شناخت از فوتبال ایران، ستاره های نوظهور و جوانان مستعد دارد، خیلی خوب هم صحبت می نماید. بسیاری، یکی از ویژگی های خاص مطهری را بیان جملات فیلسوف گونه او در کنفرانس های خبری می دانند. ضمن اینکه قیمت او هم قطعا از افشین قطبی مناسب تر است. پرواضح است که مقصود انتخاب حمید مطهری نیست بلکه هدف این است که مسئولان امر در این زمینه، اسیر داستان سرایی دلالان نشده و تصمیم درستی درباره تیمی بگیرند که حسرت زیادی بر دل فوتبال ایران گذاشته است.

منبع: فرارو

به "افشین قطبی؛ امپراتور وعده ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افشین قطبی؛ امپراتور وعده ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید