گران قیمت ترین بازیکن لیگ ایران در پرسپولیس

به گزارش وبلاگ ادکلن شنل، بیست وسومین دوره رقابت های لیگ برتر فوتبال ایران قرار است از 12 مرداد به طور رسمی آغاز گردد تا تیم های مدعی، رقابتی احتمالا فرسایشی را برای رسیدن به عنوان قهرمانی از سر بگیرند. اگر اتفاق غیرمنتظره ای رخ ندهد، مدعیان قهرمانی همان تیم های بالانشین فصل گذشته خواهند بود؛ پرسپولیس، سپاهان، استقلال و تراکتور. حالا شاید کمی این جایگاه به هم بریزد یا شاید یک میهمان ناخوانده هم به این جمع اضافه گردد. هرچند اگر باور به همان ضرب المثل قدیمی وجود داشته باشد، بدیهی است تیم هایی که پول بیشتری برای آش پرداخته اند، می توانند برای رسیدن به موفقیت امیدوارتر باشند.

گران قیمت ترین بازیکن لیگ ایران در پرسپولیس

برای فصل پیش رو فدراسیون فوتبال مصوبه ای تازه وضع نموده که دست تیم ها را برای صرف هزینه های هنگفت جهت خریدن بازیکن بسته است؛ برای مثال عنوان شده تیمی هایی که قرار است در آسیا حاضر باشند، می توانند تا 325 میلیاردتومان برای خریدن بازیکن هزینه نمایند. بقیه هم با رعایت یک فرمول خاص، باید هزینه کمتری بپردازند. البته که هنوز لیگ آغاز نشده و جابجایی به سرانجام نرسیده، حرف و حدیث درباره رعایت کردن این قانون زیاد شده و بسیاری اعتقاد دارند قرارداد های ارائه شده به سازمان لیگ فرمالیته خواهد شد و قرارداد زیرمیزی و دریافت های خارج از عرفی که در قرارداد قید نمی گردد، رواج پیدا می نماید.

در این بین نشانه هایی هم وجود دارد که بیانگر آن است تیم ها چندان به این قانون پابیند نیستند. مثلا با مرور ماجرای پیشنهاد استقلال به علیرضا بیرانوند که 95 میلیارد تومان برآورد شد، این موضوع به فکر متبادر می گردد که چطور قرار است برای یک بازیکن 100 میلیارد تومان هزینه گردد و برای 20 و خرده ای دیگر، بدون درنظرگرفتن کادر فنی، 200 میلیارد تومان. مسئولان باشگاه های ایرانی که فعلا سفت و سخت مدعی هستند پای رعایت کردن قانون تازه ایستاده اند. در سوی دیگر، مسئولان فدراسیون فوتبال و سازمان لیگ هم می گویند با آنالیز دقیق قراردادها، اجازه نمی دهند باشگاهی در این زمینه تخلف کند.

بازیکنان هم در این زمینه شاکی هستند؛ تعداد نجومی بگیران لیگ برتر در سال های اخیر به ویژه در باشگاه های استقلال، پرسپولیس و سپاهان زیاد شده و حالا با توجه به قانون سقف قرارداد 15 میلیارد تومانی که دو باشگاه استقلال و پرسپولیس وضع نموده اند، معین نیست عطش داشتن پول بیشتر، چطور نزد این بازیکنان فروکش نموده که حاضرند دوباره به کار ادامه دهند. برای روشن شدن این بخش کافی است به قرارداد فصل گذشته عارف غلامی با استقلال رجوع کرد که در رسانه ها منتشر شد. او با آپشن، 28 میلیارد تومان با استقلال قرارداد بسته است. چنین بازیکن یا بازیکنانی که قطعا تعدادشان بسیار زیاد است، چطور در فصل پیش رو قرار است سقف قرارداد یعنی 15 میلیارد تومان را دریافت نمایند؟

نکته جالب تر در این زمینه مربوط به وقتی است که قیمت این بازیکنان در مارکت جهانی مورد ارزیابی قرار بگیرد؛ همین حالا در لیگ برتر ایران 12 بازیکن هستند که ارزش آن ها بین 50 تا 100 میلیارد تومان برآورد می گردد. پذیرش اینکه چنین بازیکنانی حاضر هستند با رقم 15 میلیارد تومان قرارداد ببندند، واقعا عجیب و غریب است.

با اشاره به این مورد که این روز ها هنوز مهلت جابجایی تابستانی به سرانجام نرسیده و هر آن انتظار می رود که تیم های متمول، ستاره ای گران قیمت را به ترکیب اضافه نمایند، می گردد فعلا از تیم های پرسپولیس، استقلال، سپاهان و تراکتور به عنوان تیم هایی که گران ترین بازیکنان را در ترکیب دارند، نام برد. ارزش رقم فعلی بازیکنان پرسپولیس در مارکت جهانی و به گواه سایت ترانسفرمارکت 14.3 میلیون یورو برآورد شده است. استقلال با 12.1، سپاهان با 10.8 و تراکتور با 10.3 در رده های بعدی قرار گرفته اند. به غیر از انتقال سامان فلاح، مدافع جوان پیکان به گل گهر، بقیه بازیکنانی که در لیست گران قیمت های کنونی لیگ برتر ایران جا گرفته اند، عضوی از همین چهار تیم مذکور هستند. ارزش یورویی سامان فلاح در مارکت جهانی 900 هزاریورو برآورد شده که او را در رده دوازدهم گران ترین بازیکنان کنونی لیگ ایران قرار می دهد.

ستاره های یک میلیون دلاری

از اینجا به بعد شک و تردید بیشتر می گردد. اینجا دقیقا نقطه آغاز بازیکنانی است که ارزش آن ها در سایت جهانی یک میلیون یورو برآورد شده است. قبل از آغاز این مبحث، ذکر این نکته هم لازم است که الزاما قیمتی که برای این بازیکنان به عنوان ارزش جهانی آن ها قید می گردد، با قیمتی که این بازیکنان خریدوفروش شده اند یا دستمزد می گیرند یکی نیست، ولی مسئله اینجاست که اختلاف قیمت، چندان هم فاحش نیست.

با درنظرگرفتن سقف قرارداد برای بازیکنان دو تیم مطرح مرکز، گران ترین آن ها باید 300 هزار دلار باشد که مبنای این رویه، اینجا یورو محسوب شده است. حال اگر 300 هزاریورو هم در نظر گرفته گردد، باز بازیکنانی زیادی هستند که ارزش آن ها از این رقم فراتر رفته است. در لیست موجود، سه بازیکن یک میلیون یورویی در لیگ ایران قرار دارند؛ یکی از سپاهان و دو تا از پرسپولیس: شهریار مغانلو، میلاد سرلک و سعید صادقی. این دو تای آخر اتفاقا به تازگی قراردادشان را تمدید نموده اند و با توجه به بند ملی پوش بودن، سقف قرارداد یعنی 15 میلیاردتومان برایشان لحاظ شده است. واضح است که ارزش جهانی آن ها 50 میلیارد تومان درنظر گرفته شده که اختلافی فاحش با قرارداد کنونی شان (اگر اطلاعات باشگاه درست باشد) وجود دارد.

پیشنهاد به بیرانوند، فراتر از عرف جهانی

در رده بندی دوم در این بخش، بازیکنانی قرار می گیرند که قیمتشان بین یک تا یک ونیم میلیون یورو برآورد شده است. سپاهان، پرسپولیس و استقلال در این بخش نماینده دارند؛ رضا اسدی 1.2 سپاهان، امید نورافکن 1.2 سپاهان، کوین یامگا 1.2 استقلال، علیرضا بیرانوند 1.2 پرسپولیس و مهدی ترابی 1.3 پرسپولیس، بازیکنانی هستند که ارزش تقریبی آن ها تا 60 میلیاردتومان برآورد شده است. نکته عجیب در این بین اینکه پیشنهاد استقلال به علیرضا بیرانوند نزدیک به 40 میلیاردتومان بیش از ارزش جهانی این بازیکن بود.

بدون درنظرگرفتن همان مورد، رضا درویش، مدیرعامل پرسپولیس در چند نوبت فاش نموده که قرارداد علیرضا بیرانوند نزدیک به سقف قرارداد ها در پرسپولیس است. ضمن اینکه انتشار جزئیاتی از این قرارداد هم نشان می داد که پرسپولیسی ها رقمی نزدیک به 15 میلیاردتومان برای تمدید دوباره قرارداد این بازیکن پرداخته اند. اینجا هم واضح است که اختلاف قیمت با 60 میلیارد تومانِ مارکت جهانی چنان زیاد است که باورپذیری اش را ممکن نمی نماید.

محمدی گران ترین بازیکن استقلال

استقلالی ها در این فصل تا به الان یک خرید پرسروصدا داشته اند: مهرداد محمدی. بازیکنی که پیش تر خودش را شیفته پرسپولیس توصیف نموده بود در این فصل با جواد نکونام به توافق رسید تا پیراهن استقلال را به تن کند. ارزش جهانی این بازیکن 1.5 میلیون یورو برآورد شده که او را تبدیل به گران قیمت ترین بازیکن استقلال و دومین بازیکن گران قیمت فعلی لیگ برتر ایران نموده است. محمدی البته این رده را به طور مشترک با ریکاردو آلوس، بازیکن تیم تراکتور دارد که او هم ارزش جهانی اش 1.5 میلیون یورو ارزیابی شده است.

کنعانی زادگان گران ترین بازیکن فعلی لیگ برتر ایران

گفتن این جمله که قیمت جهانی بازیکنان با قراردادی که آن ها در لیگ برتر ایران بسته اند، همخوانی ندارد دیگر آزاردهنده است. بااین حال عجیب ترین مورد مربوط به محمدحسین کنعانی زادگان، خرید تازه باشگاه پرسپولیس است. گفته می گردد قرارداد او با پرسپولیس 15 میلیاردتومان است، ولی نکته جالب اینکه او با دو میلیون یورو در سایت ترانسفرمارکت، گران قیمت ترین بازیکن کنونی لیگ برتر ایران است. رقمی درخور توجه برای یک مدافع که در همین فصل دوباره به پرسپولیس برگشته است. ارزش او 100 میلیاردتومان برآورد شده و دوباره این سؤال مهم به جای مانده که چطور این بازیکن با این ارزش، یک هفتم کمتر از چیزی که قیمت گذاری شده، با پرسپولیس قرارداد بسته است؟!

منبع: فرارو

به "گران قیمت ترین بازیکن لیگ ایران در پرسپولیس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گران قیمت ترین بازیکن لیگ ایران در پرسپولیس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید