پشت پرده اختصاص حواله خودرو به بازیکنان تیم ملی

به گزارش وبلاگ ادکلن شنل، تیم ملی ایران در حالی باید قریب به 160 روز دیگر در جام جهانی حاضر گردد که اوضاع و احوال مساعدی ندارد. این تیم برخلاف 31 تیم دیگری که در جام جهانی حاضر خواهند بود بازی های تدارکاتی مناسبی نداشته و از فیفادی بلندمدت خرداد، فقط یک بازی محبت آمیز با تیم دوم الجزایر داشته اند. دیداری که باعث شده انتقاد ها از آن ها از یک سو و از دراگان اسکوچیچ، سرمربی تیم ملی، از سوی دیگر، زیاد و زیادتر گردد.

پشت پرده اختصاص حواله خودرو به بازیکنان تیم ملی

هم زمان با این اتفاقات عجیب و غریب که برگرفته از روز های آشفته فدراسیون فوتبال ایران است، چندی پیش اخباری از سوی معاون وزیر ورزش اعلام و در قالب خواسته های بازیکنان تیم ملی در پنج محور مطرح شد که یکی از آن ها درخواست برای پیگیری حواله خودرو برای بازیکنان تیم ملی است. سینا کلهر، معاون وزیر ورزش در ملاقاتی که با ملی پوشان در قطر داشت، خواسته های آن ها را این چنین اعلام کرد: بازیکنان تیم ملی پنج درخواست داشته اند که در محور های مختلف ارائه شده است. محور نخست به پرداخت پاداش بازی های تیم ملی در مرحله گروهی جام جهانی برمی گردد. پاداش سه ملاقات تیم ملی معوق است. البته در همین محور بعضی مربیان تیم ملی هم بخشی از حقوق و پاداش های خود را دریافت ننموده اند. محور دوم خواسته ها، مربوط به حواله خودرو است که به عنوان پاداش صعود به جام جهانی به بازیکنان تقدیم شد، ولی ظاهرا کار اجرائی آن انجام نشده است. مسئله سوم موضوع خدمت سربازی بعضی بازیکنان تیم ملی بود. درحال حاضر 12 نفر از بازیکنان تیم ملی فوتبال مشمول هستند. بهره مندی از معافیت سربازی در صورت کسب پیروزی در رقابت های جام جهانی یکی از درخواست های بازیکنان بود. محور چهارم اختصاص یک ایرلاین به عنوان هواپیمایی چارتر تیم ملی برای سفر به قطر بود. پیشنهاد ملی پوشان اختصاص ایرلاین ایران ایر بود. محور پنجم ملاقات های تدارکاتی برای فیفادی دوم (اواخر شهریور- اوایل مهر) و کمک وزارت ورزش و جوانان برای تسهیل ملاقات تدارکاتی با تیم های باکیفیت تر و بدون مسائل قبلی بود.

پیش از این درباره درخواست معافیت سربازی بازیکنان تیم ملی مطلبی عنوان شد، ولی اینجا احتیاج است تا درباره دو موضوع مبهم دیگر یعنی پاداش بازیکنان تیم ملی و از آن مهم تر داستان حواله خودرویی که بازیکنان از آن نام برده اند صحبت گردد. ملی پوشان ایرانی درخواست پرداخت پاداش سه بازی آخر را داشته اند و عنوان شد که وزیر ورزش هم پیش از بازی محبت آمیز با الجزایز آن پاداش را پرداخت نموده که طبق قرارداد به ازای هر برد، به صورت یورویی از فدراسیون فوتبال ایران و در سطحی بالاتر از وزارت ورزش پاداش می گیرند. قرارداد آن ها با فدراسیون فوتبال است، ولی طبیعی است در روز هایی که فدراسیون چیزی به نام توان اقتصادی ندارد، دست کمک به سوی وزارت ورزش دراز کند.

مطابق با قراری که با بازیکنان تیم ملی گذاشته شده است، آن ها برای هر برد داخل و خارج از خانه پاداش های یورویی دریافت می نمایند. به ازای هر برد خانگی، یعنی ملاقاتی که در ایران برگزار گردد، ملی پوشان سه هزارو 500 یورو پاداش می گیرند. این رقم با توجه به نوسان ارز در ایران، رقم درخوری است، ولی هرگز به جذابیت برد در بازی های خارج از خانه نمی گردد. پاداش بردن بازی های خارج از خانه تقریبا سه هزار یورو بیشتر یعنی معادل شش هزارو 500 یورو برآورد شده است. در این میان دو موضوع اهمیت دارد؛ اول اینکه چنین پاداشی برای بالابردن انگیزه این بازیکنان گذاشته شده و دیگر موضوع قابل بحث این است که بازیکنان تیم ملی نه به ریال، بلکه به یورو پاداش برد هایی را که به همراه تیم ملی به دست آورده اند، دریافت می نمایند.

موضوع دیگری که در این بین در حد یک جمله گذرا به آن اشاره شده درخواست بازیکنان ملی پوش برای پیگیری حواله خودرو است. اینکه چنین حواله ای از کجا آمده در نوع خود جالب است. فیلمی از رختکن تیم ملی وجود دارد که در آنجا محمد مخبر، معاون اول رئیس جمهور حاضر شده است. او در جمع بازیکنان، پای صحبت های شهاب عزیزی خادم، رئیس وقت فدراسیون فوتبال ایران می نشیند. عزیزی خادم خودش را در صف بازیکنان جا می نماید و می گوید اینجا که دیگر پای منافع بازیکنان تیم ملی در میان است، باید کنار بازیکنان بایستد. در این جلسه که حمید سجادی، وزیر ورزش هم حضور دارد، عزیزی خادم از مخبر می خواهد مطابق با دوره های گذشته، به بازیکنان تیم ملی هم مجوز واردات خودرو داده گردد. او می گوید پاداش این بازیکنان که تیم ملی را به جام جهانی برده اند، باید مجوز واردات خودرو باشد.

پس برخلاف چیزی که این روز ها از سوی معاون وزارت ورزش به عنوان حواله خودرو یاد می گردد، این موضوع ارتباطی به حواله خودرو ندارد، بلکه مربوط به مجوزی است که به بازیکنان تیم ملی اجازه می دهد بدون پرداخت هزینه گمرکی، یک اتومبیل خارجی به شرط آنکه زیر دوهزارو 500 سی سی باشد وارد نمایند. عزیزی خادم چنین مجوزی را به صورت کلی برای همه بازیکنان تیم ملی می گیرد. با توجه به اختلاف قیمت خودرو های داخلی و خارجی و مسائل واردات خودروی خارجی، این موضوع پاداش بسیار ویژه ای برای بازیکنان تیم ملی محسوب می گردد. ظاهرا بعد از مسائلی که برای عزیزی خادم در فدراسیون فوتبال ایران پیش آمده، به طور دقیق کار های اجرائی این داستان انجام نشده و به همین علت است که بازیکنان تیم ملی به تازگی در ملاقاتی که با معاون وزارت ورزش داشته اند، از او خواسته اند تا شرایط این مجوز ها آنالیز گردد، به این امید که ملی پوشان ایرانی بتوانند اتومبیل های موردنظرشان را وارد نمایند.

داستان ناقص اهدای یک واحد خانه

از گوشه و کنار شنیده می گردد که داستان مجوز واردات خودرو یکی از موضوعاتی بوده که فدراسیون وقت توانسته مجوزش را از دولت بگیرد؛ اما در این بین یک موضوع دیگر مطرح شده که دولت چندان راغب به عملی کردن آن نشده است. مسئولان فدراسیون فوتبال در جلسه ای که با رستم قنامی، وزیر راه و شهرسازی، داشته اند، از او خواسته اند به پاس صعود تیم ملی ایران به جام جهانی، به بازیکنانی که در این زمینه نقش داشته اند، یک واحد آپارتمان هم تعلق بگیرد. این درخواست چندان مورد توجه قرار نگرفته و نهایتا هم عملیاتی نشده است. اگر این بخش هم مورد موافقت قرار می گرفت، شرایط بازیکنان از کنار یک صعود به مراتب بهتر و بهتر می شد: پاداش های یورویی، خودرو های خارجی و یک واحد آپارتمان رایگان!

منبع: فرارو

به "پشت پرده اختصاص حواله خودرو به بازیکنان تیم ملی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پشت پرده اختصاص حواله خودرو به بازیکنان تیم ملی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید