این متروپل هنوز تخریب نشده است

به گزارش وبلاگ ادکلن شنل، یکی از قدیمی ترین سینماهای تهران سوم آذر ماه سال 1325 در خیابان لاله زار در بنایی زیبا و خاص به وسیله وارطان هوانسیان از معماران برجسته و نامی عصر خود افتتاح شد. سینمایی که ابتدا متروپل نام داشت و بعدها به رودکی تغییر نام داد.

این متروپل هنوز تخریب نشده است

وبلاگ ادکلن شنل - ثریا روزبهانی: سینما متروپل با عرض محدود در ضلع غربی خیابان لاله زار قرار داشت و فعالیت های فرهنگی، تجاری و خدماتی مانند سالن گریم، مونتاژ و دوبالاژ فیلم، تعمیر آپارات، بوفه، در آن انجام می شد.

خواندنی های بیشتر را اینجا دنبال کنید

ساختمان سینما 3ورودی و خروجی در امتداد خیابان لاله زار داشت. ورودی اصلی سینما به شکل دایره طراحی شد که با 2ستون در 2 طرف فضا. ورودی دیگری در شمال ورودی اصلی قرار داشت و دسترسی به فضاهای جنبی سینما را تامین می کرد و خروجی سالن نیز در جنوب ورودی اصلی بود. ضلع بزرگتر سالن نمایش به موازات خیابان لاله زار بود و گنجایش 650 صندلی در طبقه همکف و 250 صندلی در بالکن را داشت. درهای خروجی سالن نمایش به راهرویی باز می شد که علاوه بر گردش به دور ساختمان، تماشاگران را به بیرون و به خیابان لاله زار راهنمایی می کرد. بعلاوه طراحی دو پوسته ای سقف به معمار این امکان را داده بود تا داخل گچ بری ها، نور پردازی کند.

سطوح شکسته و برجسته دیوارهای سالن نمایش علاوه بر دارا بودن نقش آکوستیکی، با اشکال متنوع و در تلفیق با سقف های کاذب و گچبری های تزیینی اطراف صفحه نمایش، فضای شاد و پرتحرک ایجاد نموده بود. از طرف دیگر استفاده از رنگ و سطوح پرتزیین با نقوش پرکار از ویژگی های خاص این سینما به شمار می رفت. سانس های این سینما نا 10شب ادامه داشت و اغلب در سانس آخر سینما یعنی حدود هشت تا 10شب، نمایش متفاوتی اجرا می شد

سینما متروپل یا همان رودکی سال 1387 تعطیل شد و دیگر بازدید از فضای داخلی آن امکان پذیر نیست، اما نمای آن حفظ شده است.

تقارن، رعایت اصول عقلانی و عملی، خالص گرایی در فرم ها، پنجره های افقی به سبک لوکوربوزیه، ایجاد خم در نبش ساختمان های دو نبش، روکار سازی های سیمانی با رنگ های مختلف، پلکان های معلق، لبه های سیمانی بالای پنجره ها و دور ساده سقف از مشخصه های معماری وارطان هوانسیان است

منبع: همشهری آنلاین

به "این متروپل هنوز تخریب نشده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "این متروپل هنوز تخریب نشده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید