برنامه یکپارچه سازی فناوری در شهرداری تهران ابلاغ شد ، ارسال لایحه تعامل با زیست بوم نوآوری به شورای شهر

به گزارش وبلاگ ادکلن شنل، مدیرعامل سازمان فناوری اطلاعات شهرداری تهران از ابلاغ برنامه یکپارچه سازی امور مرتبط با فناوری در شهرداری و ارسال لایحه ای درباره تعامل با زیست بوم نوآوری به شورای شهر تهران اطلاع داد.

برنامه یکپارچه سازی فناوری در شهرداری تهران ابلاغ شد ، ارسال لایحه تعامل با زیست بوم نوآوری به شورای شهر

به گزارش وبلاگ ادکلن شنل، محمد فرجود، مدیرعامل سازمان فناوری اطلاعات شهرداری تهران و دبیر شورای راهبردی تهران هوشمند در نشست تخصصی راهنمایی و حمایت از نوآوری شهری، با اشاره به شهر به عنوان بستر فعالیت زیست بوم نوآوری، گفت: تا چند سال آینده تقریبا 70 درصد جمعیت جهان در شهرها ساکن خواهند بود و طبیعتا بیشتر جریان نوآوری در شهرها اتفاق می افتد. بنابراین نوآوری شهری را باید جدی گرفت و برای آن برنامه داشت. در ابتدای ارائه برنامه تهران هوشمند، تجربیات جهانی این حوزه را مطالعه و مسائل شهر تهران را با دقت آنالیز کردیم و فاز اول برنامه نیز بر اساس همین واقعیت ها جلو رفت. یکی از این مسائل، عدم وجود نظام یکپارچه شهری در تهران است و بنابراین متولی نوآوری شهری هم معین نیست.

وی درباره نقش نوآوری در برنامه تهران هوشمند، گفت: یکی از اساسی ترین محورهای این برنامه، نوآوری درون شهرداری و در شهر تهران است. با مطالعه شرایط شهرهای هوشمند جهان متوجه می شوید، توجه به جریان نوآوری در این شهرها قابل توجه بوده است. البته هوشمندی ابعاد تکنولوژیک، اجتماعی، کارآفرینی و انرژی و بسیاری جنبه های دیگر دارد که هر کدام صندلی خود را دارند و باید برای راستا حرکت به سمت هوشمندی از میان آنها اولویت بندی درستی بر اساس نیازهای یک شهر داشت.

دبیر شورای راهبردی تهران هوشمند در مورد سیاست گذاری های این حوزه، توضیح داد: تنظیم ضوابط از سویی برداشت به مداخله و از سویی دیگر منجر به نظم بخشیدن به امور می گردد. سیاست گذاری های مرتبط با بحث نوآوری را در ابتدا مستقیما با شهردار تهران مطرح کردیم و تصمیم بر عدم مداخله مستقیم و عدم تصدی گری شهرداری در امور استارتاپ ها و جریان نوآوری و راهنمایی و حمایت از زیست بوم نوآوری شهری شد. اما بعضا ممکن است تصمیمات ما در همین عرصه نیز به عنوان مداخله برداشت گردد.

فرجود در انتها با اشاره به چالش های شهرداری در راستا تغییر و تحول نوآورانه خود، گفت: در دوره جدید مدیریت شهری، مدیران نوآور بسیاری در شهرداری داریم؛ اما پر کردن فاصله میان بازیگران مختلف، چالش بزرگی است و انرژی زیادی را طلب می نماید. تغییر ساختارها و فرایندها و تحولات درون شهرداری از اهمیت بسیاری برخوردار است و زمان زیادی می طلبد. اما توجه به این نکته هم بسیار امیدبخش است که اخیرا برنامه یکپارچه سازی امور مرتبط با فناوری در شهرداری ابلاغ شده و لایحه ای در مورد تعامل با زیست بوم نوآوری هم به شورا رفته و این خواست همه شهرداری تهران است و نه تنها یک بخش از آن.

منبع: همشهری آنلاین

به "برنامه یکپارچه سازی فناوری در شهرداری تهران ابلاغ شد ، ارسال لایحه تعامل با زیست بوم نوآوری به شورای شهر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برنامه یکپارچه سازی فناوری در شهرداری تهران ابلاغ شد ، ارسال لایحه تعامل با زیست بوم نوآوری به شورای شهر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید