تاریخچه خواندنی پخت نان کروسان؛ از اتریش تا فرانسه

به گزارش وبلاگ ادکلن شنل، کروسان نوعی نان صبحانه بسیار خوشمزه فرانسوی است که به شکل هلالی تهیه می گردد؛ اما در بیشتر موارد به شکل ساده مانند نان های تست معمولی نیز موجود است. کروسان از ترکیب آرد با خمیرمایه و کره تهیه می گردد و اگر به خمیر کروسان کره اضافه کنید، به شکل خمیر هزارلا خواهد شد. تفاوت اصلی نان کروسان با نان های دیگر تخمیر سه مرحله ای خمیر آن است.

تاریخچه خواندنی پخت نان کروسان؛ از اتریش تا فرانسه

به گزارش فرادید، در ایران کروسان نوعی شیرینی با مغز شکلاتی شناخته می شود، درحالی که این نان در فرانسه در دسته شیرینی ها طبقه بندی نشده است و یکی از انواع نان های صبحانه است.

کروسان یکی از محبوب ترین نان های فرانسوی است و معروف ترین نان کروسان در فرانسه کروسان کره ای است. این نان به صورت ساندویچی هم وجود دارد که وسط نان را با ژامبون، پنیر و… پر می نمایند. کروسان شکلاتی نیز یکی دیگر از انواع این نان است که در بسیاری از کشور ها رواج دارد. کروسان بادامی نوع دیگری از کروسان است و داخل آن را با کرم فرانجیپانه که نوعی کرم خوشمزه تهیه شده از کره بادام است، پر می نمایند.

اما درباره تاریخچه پخت کروسان دو داستان تاریخی مشهور وجود دارد. عده ای معتقدند که کروسان از روی نسخه کیپفل های اتریشی که نوعی شیرینی وانیلی به شکل هلال است، پخته شد.

طبق نقل قول های تاریخی پخت این شیرینی به سال 1683 باز می شود که این شیرینی به مناسبت یادبود جشن پیروزی اتریش بر امپراتوری عثمانی پخته شد و شکل ظاهری آن تقلید از هلال ماه پرچم ترکیه است. در داستانی دیگر درباره پیشینه کروسان می گویند در شبی که نانوا های وین در اتریش مشغول پخت نان بودند، صدا های ضعیفی از زیرزمین شنیدند. آن ها با به صدا درآوردن زنگ خطر به سربازان خبر دادند که عثمانی ها درحال تصرف شهر به وسیله حفاری تونل های زیرزمینی هستند.

به این ترتیب تونل ها منفجر شدند و شهر وین نجات پیدا کرد. بعد از این پیروزی دولت از نانوا ها خواست تا نانی به شکل هلال پرچم ترکیه بپزند؛ بنابراین کروسان به معنی هلال ماه است که نشان دهنده شکل ظاهری هلالی این نان است. اما پای نان کروسان خیلی زود به کشور فرانسه هم باز شد. ملکه ماری آنتوانت که خود متولد وین بود و اصالت اتریشی داشت، بسیار به کروسان علاقه داشت و همین به معروف شدن بیشتر کروسان یاری کرد.

ملکه پس از ازدواج با لویی شانزدهم، پادشاه فرانسه به این کشور رفته بود و بعد از ورود به فرانسه احساس غربت زیادی داشت و دلش برای کشورش و به خصوص غذا های اتریشی تنگ می شد. نانوا های خاندان سلطنتی تصمیم گرفتند تا شیرینی کیپ فرل اتریشی را به افتخار او درست نمایند و بعداً نام آن را کروسان گذاشتند. کم کم این شیرینی محبوبیت بسیاری در سراسر کشور فرانسه به دست آورد؛ بنابراین شیرینی کیپ فرل و کروسان جزو شیرینی های اصیل فرانسوی به حساب نمی آیند و اصالت اتریشی دارند. در طی سال ها نانوا های فرانسوی از کره بیشتری برای تهیه کروسان استفاده کردند و این شیرینی از سال 1920 میلادی به بعد به یکی از شیرینی های اصلی فرانسه تبدیل شد.

منبع: فرارو

به "تاریخچه خواندنی پخت نان کروسان؛ از اتریش تا فرانسه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تاریخچه خواندنی پخت نان کروسان؛ از اتریش تا فرانسه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید