تدوین بسته توسعه گردشگری دریایی در هرمزگان

به گزارش وبلاگ ادکلن شنل، تدوین بسته توسعه گردشگری دریایی با هدف تهیه لیست نیازمندی ها و شناسایی 13 بندرگاه و اسکله در جزایر و منطقه ها ساحلی در هرمزگان انجام می گردد.

تدوین بسته توسعه گردشگری دریایی در هرمزگان

اله مراد عفیفی پور مدیرکل بنادر و دریانوردی استان هرمزگان از تهیه و تدوین لیست نیازمندی ها و شناسایی 13 بندرگاه و اسکله در جزایر و منطقه ها ساحلی اطلاع داد.

بسته توسعه گردشگری دریایی در استان هرمزگان به گفته اله مراد عفیفی پور در قالب سه بخش اقدامات عمرانی، ساخت و نصب تجهیزات فنی و بعلاوه توسعه دریایی و شناورها در نظر گرفته شده است. به همین دلیل، کارگروهی متشکل از معاونت های این اداره کل به همین دلیل، تشکیل و لیست کاملی از نیازمندی ها، ضمن هماهنگی با بنادر تابعه و انجام آنالیز های میدانی احصا شده است.

تا به امروز 13 بندر و اسکله گردشگری در این زمینه شناسایی و جانمایی شده که جزیره هنگام، شیو و تبن در شهرستان پارسیان، تیاب در شهرستان میناب، خور آذینی در شهرستان سیریک، لافت قدیم، کندالو، طبل، سهیلی، گورزین و شیب دراز در جزیره قشم، خور خلاصی در شهرستان جاسک و جنگل حرا در بندر خمیر به عنوان منطقه ها سیزده گانه محسوب می شوند که تا به امروز برای ایجاد اسکله ها و بندرگاه های استاندارد گردشگری اقداماتی اجرا شده یا در حال مطالعه و انجام است.

عفیفی پور در خصوص لیست نیازمندی های مربوطه توسعه مبادی گردشگری دریایی نیز اضافه کرد که در این لیست مباحثی همانند احداث سایبان، تامین روشنایی، نصب اسکله شناور، تجهیزات ارتباطات رادیویی، سامانه اطفای حریق، معین راستا تردد و بعلاوه انجام لایروبی در بعضی موارد مطالعه و جمع آوری شده که این لیست به ستاد مرکزی سازمان بنادر و دریانوردی ارسال شده است.

مطالعات مربوط به آبنگاری(هیدروگرافی) در این منطقه ها با توجه به عملیات توسعه و تجهیز این بنادر و اسکله ها به انجام رسیده است.

مدیرکل بنادر و دریانوردی استان هرمزگان اعلام کرد:

تا به امروز در پنج منطقه شامل خور آذینی، جزیره هنگام، روستاهای ساحلی کندالو، گورزین و شیب دراز جزیره قشم اسکله های فلزی شناور نصب شده و سهیلی و طبل از جمله منطقه ها دیگری است که به تجهیزات رادیویی و مخابرات دریایی مجهز شده است.

از دیگر اقداماتی که در راستای این هدف تا به امروز عملیاتی شده است، می توان به نصب چراغ های دریایی و بیکن در بنادر شیو و کندالو و بعلاوه نصب بویه در بندرگاه جزیره هنگام و روستای کندالو اشاره نمود..

اقدام بعدی به گفته ایشان، نصب اسکله شناور در روستای ساحلی شیو در شهرستان پارسیان است که تا به امروز 50 درصد پیشرفت فیزیکی دارد.

وی از ساماندهی گروه های مردمی همیار ناجی در قالب 13 تا 15 ایستگاه سخن گفت و اضافه کرد:

در منطقه ها گردشگری دریایی، آموزش این گروه های مردمی در اولویت قرار گرفته که به صورت دوره ای و مستمر در حال اجرا است. علاوه بر این به منظور فرهنگ سازی مباحث ایمنی در ترددهای دریایی، برای فعالان گردشگری و جوامع محلی دوره های آموزشی برگزار شده است.

عفیفی پور در خاتمه سخنان خود بیان نمود که در راستای توسعه گردشگری دریایی، رمپ فلزی شناور در بندرگاه جزیره هرمز در سال گذشته به بهره برداری رسید و با اعتبار 82 میلیارد ریال لایروبی حوضچه و کانال ورودی این بندرگاه نیز در دست اقدام است.

منبع: کجارو / خبرگزاری ایسنا

به "تدوین بسته توسعه گردشگری دریایی در هرمزگان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تدوین بسته توسعه گردشگری دریایی در هرمزگان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید