ترکیب پرتودرمانی و نانوذرات برای از بین بردن سلول های سرطانی

به گزارش وبلاگ ادکلن شنل به نقل از ستاد توسعه فناوری نانو، ترکیب نانوذرات پرشده با گادولینیوم و اشعه ایکس تک فام می تواند منجر به از بین رفتن تومور سرطانی بعد از سه روز گردد. برای این کار باید پرتودرمانی بین 20 تا 60 دقیقه انجام گردد. این روش به گونه ای طراحی شده که بتواند به صورت ویژه سایت تومور سرطانی را مورد هدف تابش ها قرار دهد.

ترکیب پرتودرمانی و نانوذرات برای از بین بردن سلول های سرطانی

محققان دانشگاه کیوتو برای این پروژه، از نسل سوم تجهیزات تابش سینکوترون استفاده کردند، تجهیزاتی که می توانند باریکه ای از پرتو اشعه ایکس را ایجاد نمایند. این اشعه ایکس به گونه ای تنظیم شده که بتواند اتم های ویژه ای را روی عنصر گادولینیوم هدف قرار دهد و در نتیجه، الکترون های درونی آن بخش از اتم فعال می گردد که می تواند منجر به رهاسازی الکترون های آگور گردد.

این راهبرد که به آن راهبرد فعال سازی فوتون گفته می گردد منجر به آسیب زدن به DNA سلول های تومور سرطانی شده و آن را از بین می برد. این گروه تحقیقاتی نانوذرات موردنظر را در محلی نزدیک به هسته سلول سرطانی قرار می دهند تا کارایی فرآیند بهبود یابد.

این گروه نانوذرات گادولینیوم را برای این کار انتخاب کردند چرا که این نانوذرات می توانند الکترون های آگور فراوری نموده و به سلول سرطانی آسیب بزنند. بعد از بارگذاری نانوذرات گادولینیوم درون نانوذرات سیلیکای متخلخل، این نانوذرات وارد محیط کشت سلول های سرطان رحم انسان شدند بدون اینکه سمیتی برای این سلول ها داشته باشند.

این گروه نوعی ماده فلورسانس سبز را وارد سلول های سرطان کردند تا بتوانند با این کار توزیع یکنواخت نانوذرات را درون تومور سرطانی رصد نمایند.

در نهایت سلول های تومور مورد تابش اشعه ایکس قرار گرفتند، سلول هایی که حاوی 50 نانوگرم از نانوذرات حاوی گادولینیوم است. نتایج نشان داد که بعد از 60 دقیقه تابش اشعه ایکس، سلول های سرطانی دچار آسیب شده و بعد از سه روز کاملا از بین رفتند.

میزان گادولینیوم در این فرآیند تاثیر به سزایی در موفقیت کار دارد به طوری که کاهش غلظت گادولینیوم منجر به از بین رفتن تنها بخشی از سلول های سرطانی می گردد.

منبع: خبرگزاری مهر

به "ترکیب پرتودرمانی و نانوذرات برای از بین بردن سلول های سرطانی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ترکیب پرتودرمانی و نانوذرات برای از بین بردن سلول های سرطانی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید