دستاورد فضایی بزرگ ژاپن، پنجمین کشوری که در ماه فرود آمد

به گزارش وبلاگ ادکلن شنل، ایسنا نوشت: فرودگر ژاپنی SLIM روز 19 ژانویه با موفقیت روی ماه فرود آمد اما پنل های خورشیدی آن مطابق برنامه ریزی، برق فراوری نمی نمایند.

دستاورد فضایی بزرگ ژاپن، پنجمین کشوری که در ماه فرود آمد

به نقل از اسپیس، فضاپیمای رباتیک ژاپن موسوم به فرودگر هوشمند برای آنالیز ماه(SLIM) صبح روز 19 ژانویه روی سطح ماه فرود آمد و موفقیت بزرگی را برای این کشور رقم زد. ژاپن با این فرود، به پنجمین کشوری تبدیل شد که به آرامی روی نزدیک ترین همسایه زمین فرود آمده است.

یاماکاوا هیروشی(Yamakawa Hiroshi) رئیس آژانس اکتشافات هوافضای ژاپن(JAXA)، در یک نشست مطبوعاتی پس از فرود گفت: اول از همه باید بگویم که فرود موفقیت آمیز بود. در ادامه می گویم که احتمالا می توانیم به سطح ماه دسترسی داشته باشیم. من معتقدم که اکنون روزنه ای برای رسیدن به این هدف باز شده است.

  • معمای پیدا شدن مومیایی گربه در دیوار خانه های قدیمی اروپایی

  • لحظه اصابت موشک بالستیک ضدکشتی یمن به کشتی آمریکایی

  • یک جرم عجیب در حومه کهکشان راه شیری پیدا شد

کشورهای دیگر در گروه فرود ماه، اتحاد جماهیر شوروی و آمریکا هستند که اولین سفرهای خود را به سطح ماه در طول رقابت فضایی دوران جنگ سرد انجام دادند. اولین فرود چین در دسامبر 2013 انجام شد و هند، کاوشگر چاندرایان-3(Chandrayaan-3) خود را در اوت سال گذشته روی ماه فرود آورد.

در هر حال، این خبر خوبی برای فرودگر SLIM نبود. مقامات آژانس اکتشافات هوافضای ژاپن در جلسه توجیهی گفتند که پنل های خورشیدی کاوشگر آن طور که برنامه ریزی شده است، روی سطح ماه برق فراوری نمی نمایند. اگر مشکل به زودی رفع نشود، SLIM ممکن است برای همواره خاموش بماند. باتری فرودگر می تواند عملیات روی ماه را فقط برای چند ساعت پشتیبانی کند.

فرودگر SLIM سپتامبر گذشته همراه با تلسکوپ فضایی پرتو ایکس XRISM به فضا پرتاب شد.

این فرودگر اندکی پس از بلند شدن، در مدار پایین زمین مستقر شد و اخیرا اولین عکس های آزمایشی خود را به زمین فرستاد اما پس از آن، به سمت فواصل دورتری حرکت کرد.

فرودگر یک مسیر طولانی و چرخشی را به سمت ماه طی کرد و انتها در روز کریسمس به مدار ماه رسید. مدار اولیه آن بسیار بیضوی بود و SLIM را در نزدیک ترین فاصله آن 600 کیلومتری از سطح ماه و در دورترین فاصله آن 4000 کیلومتری از سطح ماه قرار داد.

اوایل صبح روز 14 ژانویه، SLIM موتور خود را روشن کرد و مدار خود را در ارتفاع 373 مایلی چرخاند و زمینه را برای عملیات فرود فراهم کرد. عملیات روز 19 ژانویه با روشن شدن دوباره موتور ادامه یافت و مدار SLIM را تا حدود 15 کیلومتر بالاتر از سطح ماه کاهش داد. کوشش برای فرود در حدود ساعت 10 صبح به وقت منطقه زمانی شرقی شروع شد و 20 دقیقه بعد به سرانجام رسید.

به نظر می رسید که همه چیز به آرامی پیش می رود. SLIM هنگام فرود به نقاط عطف گوناگون خود رسید و در همه طول مسیر و هنگام فرود تاریخ ساز خود، با ناظران ارتباط برقرار کرد. با وجود این، آژانس اکتشافات هوافضای ژاپن نتوانست بلافاصله شرایط SLIM را پس از فرود تأیید کند. حدود یک ساعت بعد، آژانس در نشست مطبوعاتی صحبت کرد و مسائل برق فرودگر را شرح داد.

مقامات آژانس اکتشافات هوافضای ژاپن گفتند: تعیین نیست که چرا پنل های خورشیدی کار نمی نمایند اما بعید است که هنگام فرود آمدن آسیب دیده باشند زیرا به نظر می رسد که سایر سخت افزارهای SLIM خوب و کاربردی هستند. به گفته آژانس اکتشافات هوافضای ژاپن، ممکن است فرودگر آن طور که انتظار می رود به سمت خورشید جهت نگیرد.

فرودگر SLIM قصد داشت در فاصله 100 متری از محل مورد نظر خود در لبه دهانه شیولی(Shioli Crater) فرود بیاید تا شایسته لقب تک تیرانداز ماه باشد.

مقامات آژانس اکتشافات هوافضای ژاپن در نشست مطبوعاتی گفتند: به نظر می رسد SLIM به دقت مورد نظر برای فرود آمدن دست یافته است. در هر حال، ممکن است حدود یک ماه طول بکشد تا گروه ماموریت این نتیجه را تأیید نمایند.

5858

منبع: خبرآنلاین

به "دستاورد فضایی بزرگ ژاپن، پنجمین کشوری که در ماه فرود آمد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دستاورد فضایی بزرگ ژاپن، پنجمین کشوری که در ماه فرود آمد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید