دست بافته های ایرانی در بازار جهانی از محبوبیت بالایی برخوردارند

به گزارش وبلاگ ادکلن شنل، ایسنا/ براساس آخرین خبرهای بدست رسیده، دست بافته های ایرانی در بازار جهانی از محبوبیت بالایی برخوردارند.

دست بافته های ایرانی در بازار جهانی از محبوبیت بالایی برخوردارند

عبدالله احراری، عضو انجمن علمی فرش ایران در خصوص جایگاه برجسته فرش های چهارمحال و بختیاری اظهار کرد: استان چهارمحال و بختیاری یکی از قطب های تولید فرش است و یکی از بهترین فرش های کشور را در این منطقه می بینیم.

وی ادامه داد: فرش هایی که در این منطقه بافته می شوند، دارای سبک های مختلفی هستند و یکی از بهترین فرش های این منطقه، فرش های بی بی باف نامیده می شود.

عضو انجمن فرش ایران گفت: دلیل نامگذاری فرش بی بی باف این است که در این منطقه همسران خوانین را بی بی صدا می کنند که کار آنها نظارت بر کیفیت این قالی های ارزشمند است.

احراری شرح داد: این قالی ها عمدتا بزرگ پارچه و در اندازه های 6 متر، 9 متر و 12 متر بافته می شوند که بسیار قابل توجه است.

وی اعلام کرد: نقشه قالبی که در این منطقه بافته می شود، طرح خشتی است و به قالی های خشتی شهرت دارند. قالی های خشتی بسیار قالی های خوش رنگی هستند که با استفاده از رنگهای طبیعی بافته می شوند.

عضو انجمن فرش ایران خاطرنشان کرد: از ویژگی های بافت فرش در این منطقه که هنوز هم اجرا می شود، میتوان به سنت رنگی زنده بافت اشاره کرد؛ در بافت این قالی ها اکثرا از پشم دست ریز استفاده شده که از همین منطقه یا استان های مجاور جمع آوری شده و با دست ریسیده می شود.

احراری افزود: هر چند که در سالهای اخیر استفاده از پشم ماشینی یا کارخانه ای رواج داشته است، اما سنت گفته شده هنوز هم در برخی از مناطق استان چهارمحال و بختیاری اجرا می شود. دست بافته های آنها طرفداران خاص خود را دارد.

وی در خصوص رنگ قالی های این منطقه اعلام کرد: تعداد رنگ های این نوع قالی در این منطقه محدود است و معمولا کمتر از 20 رنگ در بافت فرش ها بکار می رود، اما رنگهای استفاده شده بسیار شاد هستند و بیشتر از تضاد ته رنگ در بافت آنها استفاده می شود.

عضو انجمن فرش ایران ادامه داد: قرمز خوش رنگ، قرمز گل اناری، سرمه ای و آبی رنگ هایی هستند که بطور عمده در بافت این قالی ها بکار گرفته می شوند.

احراری اعلام کرد: از مناطق مهم قالی بافی چهارمحال و بختیاری میتوان به چالشتر و فرادنبه اشاره کرد که قالی های بافته شده در آنها زبانزد خاص و عام بوده و در بازار جهانی کاملا شناخته شده است.

وی ادامه داد: همچنین از قالی های معروف دیگر میتوان به دست بافته های طایفه یلمه در استان چهارمحال و بختیاری اشاره کرد که بافته های آنها با همین نام در بازار جهانی عرضه می شوند.

عضو انجمن فرش ایران اظهار کرد: این قالی ها از نظر ضخامت مانند گبه هستند، اما از نظر اصول طراحی و بافت از سبک قالی پیروی می کنند؛ معمولا این بافته ها در ابعاد قالیچه و کناره و حداکثر 6 متر بافته می شوند.

احراری تاکید کرد: امروزه قالی بافی در استان چهارمحال و بختیاری همچنان زنده است و دست بافته های آنها در بازار جهانی و بازارهای داخلی بسیار حائز اهمیت بوده و طالب زیادی دارد.

منبع: همگردی

به "دست بافته های ایرانی در بازار جهانی از محبوبیت بالایی برخوردارند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دست بافته های ایرانی در بازار جهانی از محبوبیت بالایی برخوردارند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید