صوت درمانی چیست؟

به گزارش وبلاگ ادکلن شنل، موسیقی تاثیر زیادی بر روحیه و حس و حال ما دارد. ضرب های تند آهنگ ما را تحریک می نمایند و به ما انگیزه می دهند که ورزش کنیم، آهنگ های آروم باعث می شوند احساس غمگینی و مالیخولیایی کنیم و موسیقی آرام بخش به ما یاری می نماید به خواب برویم. صدا ها دارای ارتعاشاتی هستند که در سطح عصبی، فیزیولوژیکی و بیوشیمیایی بر ما تاثیر می گذارد. صوت درمانی از قدیم در طب وجود دارد و از قدرت ارتعاشات صوتی برای درمان و آرامش استفاده می نماید.

صوت درمانی چیست؟

جلسه صوت درمانی شامل چه چیزی است؟

این جلسات درمانی به عنوان حمام صوتی نیز نامیده می گردد. حمام صوتی یک تجربه شنیداری عمیق و فراگیر است که از تکنیک های صوتی و فکر آگاهی ساده استفاده می نماید تا فکر و بدن را درمان کند. جلسات درمان صدا می تواند خصوصی یا گروهی باشد. هر فرد روی یک مپ یوگا یا هر سطح راحتی دراز می کشد. می توانید برای راحتی از چشم بند و گردنبند نیز بهره ببرید. در طول جلسه درمانگر شما را راهنمایی می نماید تا روی صدا هایی مانند صدای نفس و ابزار های پخش نماینده صدا مانند کاسه های تبتی و کریستالی که صدا های خاصی فراوری می نماید تمرکز کنید.

صدا ها مانند موسیقی ملودیک نیستند، بنابراین منتظر یک قطعه موسیقی معمول نباشید. با این حال صدا ها بسیار قدرتمند هستند و اگر تمرکز کنید، می توانید آن ها را حس کنید و بشنوید. تمرکز بر صدا یک حس عمیق آرامش ایجاد می نماید، گاهی اوقات می تواند این حس بسیار شدید گردد. ممکن است احساس شادی، عصبانیت، غمگینی یا ناراحتی نسبت به افکار یا خاطراتی که برای شما ایجاد می گردد را پیدا کنید. بعلاوه گریه کردن در طول جلسه کاملا طبیعی است. هر جلسه صوت درمانی می تواند تا یک ساعت طول بکشد. پس از جلسه باید در یک موقعیت راحت بنشینید و مقداری آب بنوشید تا هیدراته بمانید.

صوت درمانی از نظر علمی چگونه کار می نماید؟

صدا ما را تحت تاثیر قرار می دهد. در واقع تحقیقات نشان می دهد که صدا ها شامل ارتعاشاتی هستند که در سطح سلولی روی ما تاثیر می گذارند و بر عملکرد مغز، عصب، ماهیچه و اندام ها تاثیر می گذارند. به عنوان مثال صدای خراش ناخن ها روی تخته سیاه دندان های ما را روی هم قرار می دهد و مو های پشت گردن ما را سیخ می نماید. یک تصادف با صدای بلند ما را مبهوت می نماید و باعث می گردد از ترس از جا بپریم. صدای امواج ما را آرام می نماید. این واکنش ها شامل واکنش های عصبی، فیزیولوژیکی و بیوشیمیایی در بدن هستند، زیرا فکر و بدن ما با ارتعاشات صدا همگام می شوند. هدف صدا درمانی راهنمایی کردن قدرت این ارتعاشات صوتی برای آرامش و درمان است.

یک تحقیق در سال 2020 نشان داد که صوت درمانی می تواند به طور قابل توجهی امواج مغزی را تغییر دهد و الگو های امواج تحریک شده را به شکل های موجی فوق العاده آرام تغییر دهد. همانطور که امواج مغزی ما آرام می گردد، ما از حالت فعال به حالت ریلکس تغییر می کنیم. در این حالت، تنفس، ضربان قلب و فشار خون ما کاهش می یابد. این حالت به سیستم ایمنی ما یاری می نماید کارآمدتر عمل کند، هورمون های استرس را کاهش می دهد و باعث آزاد شدن سروتونین در مغز می گردد.

مزایای درمان با صدا چیست؟

تحقیقات نشان می دهد که صدا ها می توانند به بهبود شرایط زیر یاری نمایند.

 • اضطراب
 • افسردگی
 • استرس
 • خستگی
 • درد مزمن
 • شناخت و حافظه
 • سلامت کلی فکر

صدا درمانی نیز می تواند نوعی مراقبت از خود باشد. حمام صوتی راهی عالی برای استراحت، کاهش فشار و تمرکز بر گوش دادن برای اتصال به لحظه حال است.

چرا صدا درمانی امروزه بسیار محبوب شده است؟

صدا درمانی نوعی درمان است که تقریبا در تمام تمدن های باستانی صورت گرفته است. امروزه محبوبیت بیشتری پیدا نموده است. مانند بسیاری از روش های جایگزین، یک نکته مثبت این روش این است که رویکردی غیرتهاجمی و بدون دارو برای سلامتی است. علاوه بر این تحقیقات نو نیز به ما در درک بهتر این روش و مزایای آن یاری می نماید. مهمتر از همه جلسات صوت درمانی یک تجربه آرام بخش است. زندگی ما استرس زا و پر هرج و مرج است، بنابراین داشتن آرامش، مدیتیشن، ارتباط با خود و ر ها کردن احساسات منفی می تواند واقعاً آرامش بخش باشد.

ملاحظات و دستورالعمل های ایمنی

این چند دستورالعمل است که می تواند به شما یاری کند تا با خیال راحت صوت درمانی را انجام دهید.

 • تحقیق: تحقیق در خصوص انواع مختلف جلسات صدا درمانی می تواند مفید باشد. در خصوص روش ها و تکنیک های مختلفی که در این جلسات تحقیق کنید و ببینید کدام برای شما مناسب است.
 • با درمانگر خود مشورت کنید: اگر نگرانی هایی در خصوص سلامتی یا ایمنی جسمی و روحی خود دارید، قبل از شرکت در جلسه با درمانگر خود مشورت کنید.
 • یک درمانگر معتبر پیدا کنید: از درمانگر خود در خصوص آموزش، سابقه و نوع جلساتی که انجام می دهد بپرسید.
 • لباس راحت بپوشید: راحتی کلید آرامش است. در حین جلسات صوت درمانی لباس راحت بپوشید. بعلاوه می توانید وسایلی مانند پتو، کوسن یا چشم بند را در جلسه همراه داشته باشید.
 • مطمئن شوید که محیط امن است: مطمئن شوید که با صدا درمانگر و محیط راحت هستید. صدا می تواند عمیقا روی سیستم عصبی شما تاثیر بگذارد و این تاثیر با توجه به شرایط می تواند مثبت یا منفی باشد. بنابراین بسیار مهم است که در یک محیط امن باشید.

صوت درمانی یک تمرین سلامتی باستانی برای آرامش و مراقبت از خود است. به طور خلاصه این روش شامل دراز کشیدن در یک محیط دنج و راحت، بستن چشم ها و تمرکز بر صدا هایی است که به وسیله آلات موسیقی مانند زنگ، گونگ و کاسه تبتی ایجاد می گردد. ارتعاشات صدا تاثیر بسیار قدرتمندی بر فکر و بدن ما دارند. تحقیقات به ما نشان می دهد که صدا ها می تواند امواج مغزی ما را کند نموده و بدن ما را در حالت بسیار آرام قرار دهد. بعلاوه ممکن است بتواند به بعضی از شرایط سلامت جسمی و روانی یاری کند.

منبع: دیجیکالا مگ

به "صوت درمانی چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "صوت درمانی چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید