واکنش آمریکا به پیوستن چند عضو ناتو به اینستکس

به گزارش وبلاگ ادکلن شنل، ایرنا نوشت: اقدام چند کشور اروپایی عضو سازمان پیمان آتلانتیک شاقتصادی (ناتو) در اعلام آمادگی برای پیوستن به ساز و کار ابزار ویژه اقتصادی ایران (اینستکس) ، خشم آمریکایی ها را برانگیخته است.

واکنش آمریکا به پیوستن چند عضو ناتو به اینستکس

روز گذشته کشورهای بلژیک، دانمارک، سوئد، فنلاند، نروژ و هلند در بیانیه ای تمایل خود برای پیوستن به اینستکس را گفتند. از میان این شش کشور، بلژیک، دانمارک، هلند و نروژ عضو ناتو و از هم پیمانان نزدیک آمریکا هستند.

ریچارد گرنل سفیر آمریکا در آلمان شب گذشته با انتشار توئیتی، اعلام آمادگی شش کشور اروپایی برای پیوستن به اینستکس را به باد انتقاد گرفت.

وی در این پیغام از دولت آمریکا خواست این کشورها را نیز در فهرست تحریم های وزارت خزانه داری قرار دهد.

به ادعای گرنل، واشنگتن باید مطمئن گردد که چنین کشورهایی نتوانند در بازارهای مربوط به ایالات متحده فعالیت نمایند؛ آنها باید بین ایران و آمریکا یکی را انتخاب نمایند.

این پیغام پس از آن منتشر شد که لارس نوردرام سفیر نروژ در ایران در پیغامی توییتری از سفرش به بروکسل برای شرکت در اجلاس اروپا-ایران اطلاع داد و از برگزارنمایندگان این اجلاس تشکر کرد. وی گفت در این نشست اندیشکده ها، شرکت ها و دفاتر تجاری برای بحث در خصوص نحوه حفاظت از برجام و گسترش روابط تجاری گردهم می آیند.

وزارت امور خارجه فنلاند روز آدینه در بیانیه ای گفت این کشور به همراه پنج کشور اروپایی دیگر شامل بلژیک، دانمارک، هلند، نروژ و سوئد که چهارکشور جزو پیمان آتلانتیک شاقتصادی (ناتو) هستند، در جهت پیوستن به سازوکار اقتصادی اروپایی برای تسهیل تجارت با ایران (اینستکس) قرار دارند.

310311

منبع: خبرآنلاین

به "واکنش آمریکا به پیوستن چند عضو ناتو به اینستکس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واکنش آمریکا به پیوستن چند عضو ناتو به اینستکس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید