واکنش النجباء به عملیات ترکیه: دولت سکوت کند، اقدام می کنیم

به گزارش وبلاگ ادکلن شنل، جنبش النجباء عراق در واکنش به خبر آمادگی ترکیه برای انجام عملیات نظامی در شمال عراق گفت که آنکارا باید در خصوص اقدامات خود تجدید نظر کند.

واکنش النجباء به عملیات ترکیه: دولت سکوت کند، اقدام می کنیم

به گزارش گروه سیاسی وبلاگ ادکلن شنل، جنبش النجباء عراق به دولت این کشور هشدار داد چنانچه در مقابل حملات ترکیه به شمال عراق موضع نگیرد مقاومت خود دست به کار خواهد شد.

این جنبش شنبه شب با صدور بیانیه ای به انفعال دولت عراق به نخست وزیری مصطفی الکاظمی در برابر اقدامات و عملیات ترکیه در شمال این کشور واکنش نشان داد و از آن انتقاد کرد.

النجباء در واکنش به احتمال حمله ترکیه به منطقه سنجار عراق گفت: مواضع رسمی ضعیف و منافع گروهی تنگ نظرانه باعث شده است که کشور به عرصه ای برای نقض حاکمیت عراق و تجاوزگری از هر سمت و کشوری تبدیل گردد.

هادی العامری، رئیس ائتلاف الفتح عراق شنبه شب گفت که اطلاعات موثقی دارد مبنی بر اینکه ترکیه میخواهد به منطقه سنجار عراق حمله نظامی کند.

مقاومت اسلامی النجباء عراق تأکید کرد: اطلاعات به دست آمده درباره قصد نیروهای اشغالگر ترکیه مبنی بر ورود به استان نینوی تا سنجار، آخرین نقض حاکمیت عراق نخواهد بود.

این جنبش از نیروهای ترکیه و دولت این کشور خواست درباره محاسبات خود تجدید نظر نمایند قبل از آنکه دست به چنین اقداماتی بزنند.

النجباء در بیانیه خود تأکید کرد: در صورت سکوت دولت، مردم و مقاومت عراق موضع تعیین خود را که توان مقابله با اشغالگران و پس زدن آن ها دارند، اتخاذ خواهند کرد.

منطقه سنجار در غرب استان نینوی به مرکزیت شهر موصل، واقع شده است و طی سال های گذشته در سایه نبود نیروهای عراقی در این منطقه، پ.ک.ک از این منطقه به عنوان محلی برای فعالیت های خود استفاده نموده است.

مقامات ترکیه بارها درباره تبدیل شدن این منطقه به قندیل دوم (نام کوهستانی در نزدیکی مرزهای ایران، عراق و ترکیه و محل استقرار عناصر پ.ک.ک) هشدار داده است. آخرین این هشدارها از زبان رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه بود که گفت شاید نیروهای ترکیه یکی از شب ها به ناگهان در سنجار عملیاتی انجام دهد.

نگرانی های ترکیه به همراه نگرانی های حکومت منطقه کردستان عراق و دولت فدرال این کشور در خصوص فعالیت های پ.ک.ک در سنجار باعث شد که پاییز سال جاری، اربیل و بغداد بر سر اخراج گروه های تروریستی از جمله پ.ک.ک از این منطقه و استقرار نیروهای فدرال و پیشمرگه در آنجا به توافق برسند.

طی سفر کاظمی به ترکیه و بعد از آن سفر حلوصی آکار، وزیر دفاع ترکیه به بغداد مقامات دو کشور بر ضرورت مقابله با تهدید های امنیتی از خاک یکدیگر تأکید کردند. اخیر پ.ک.ک به مواضع حکومت کردستان عراق حمله نموده و دست به خرابکاری زده است که منجر به درگیری بین نیروهای پیشمگره و پ.ک.ک شد.

طی هفته گذشته نیروهای اطلاعات ترکیه (میت) یکی از سرنموده های پ.ک.ک را در منطقه سنجار عراق بازداشت و به داخل ترکیه منتقل کردند. هم کنون نیروهای ترکیه با عناصر این گروهک در منطقه گارا عراق شدیدا درگیر شده اند.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "واکنش النجباء به عملیات ترکیه: دولت سکوت کند، اقدام می کنیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واکنش النجباء به عملیات ترکیه: دولت سکوت کند، اقدام می کنیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید