چرا خطر حمله قلبی در زمستان بیشتر است؟

به گزارش وبلاگ ادکلن شنل، مطالعات محققین نشان می دهد، مقدار حملات قلبی در آذرماه به نسبت سایر روزهای سال به مراتب افزایش پیدا می نماید.

چرا خطر حمله قلبی در زمستان بیشتر است؟

بهداشت نیوز نوشت: آخرین ماه پاییز و رسیدن به روزهای سرد سال برای بسیاری از مردم دنیا تفاوتی با سایر روزهای تقویم ندارد اما پژوهشگران توصیه می نمایند در این ماه بیشتر مراقب سلامت قلب خود باشید.

مطالعات محققین نشان می دهد، مقدار حملات قلبی در آذرماه به نسبت سایر روزهای سال به مراتب افزایش پیدا می نماید. به گفته دکتر دونالد لوید جونز، استاد دانشکده پزشکی دانشگاه نورث وسترن فاینبرگ در شیکاگو و متخصص قلب و عروق، بنا به دلایل متعددی از جمله استرس، هوای سرد یا ترک عادات خوب از نظر خوردن، خوابیدن و آشامیدن، نرخ حمله قلبی در فاصله کریسمس و سال نوی میلادی تا 40 درصد افزایش می یابد.

او در این رابطه گفت: وقتی در طول سال به آمار دنیای مقدار حمله قلبی نگاه می کنیم، آنچه می بینیم نرخ های نسبتاً ثابت هفته به هفته است. در این میان دو استثنا وجود دارد: یکی اینکه در ماه های تابستان یک افت گسترده و کم عمق در حملات قلبی وجود دارد و در آذرماه نیز شاهد افزایشی حدود 30 تا 40 درصدی در فاصله زمانی دو هفته آخر سال بین کریسمس و سال نو هستیم.

این پزشک متخصص تاکید نمود: مهم است که علائم حملات قلبی را شناخته و آنها را دست کم نگیریم.

دکتر لوید جونز در ادامه توضیحاتش گفت: ما دو کلیه و دو ریه داشته اما فقط یک قلب و یک مغز داریم، بنابراین اگر شکی در خصوص عملکرد این اعضای حیاتی وجود داشت، حتما به پزشک مراجعه کنید. در برترین حالت، معاینه به موقع می تواند باعث ردشدن یک حمله قلبی یا مغزی گردد. هر چه زودتر در این مورد یاری بخواهید، امکان نجات شما بیشتر خواهد شد.

در طول فصل تعطیلات زمستانی، استرس های مختلفی وجود دارد که ممکن است باعث افزایش استرس گردد. ما اغلب در این روزهای سال الگوهای غذاخوردن و خواب خود را تغییر داده و فعالیت بدنی معمولی خود را دنبال نمی کنیم و ممکن است برنامه دارویی خود را کنار بگذاریم. در این میان آب وهوا یکی دیگر از مقصران مسائل قلبی زمستانی است.

دکتر لوید جونز در ادامه توضیحاتش گفت: وقتی هوای سرد تنفس می کنیم، خون در ریه های ما سرد شده و این موضوع باعث انقباض رگ های خونی می گردد. اولین رگ های خونی پایین دست از ریه ها، شریان های کرونر هستند که به ویژه تحت تأثیر هوای سرد قرار می گیرند. انجام فعالیت هایی بدنی در هوای سرد، مانند پاروکردن برف نیز ممکن است خطرناک باشد، زیرا این فعالیت ها منجر به ایجاد فشار مضاعف روی قلب می گردد.

منبع: فرارو

به "چرا خطر حمله قلبی در زمستان بیشتر است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا خطر حمله قلبی در زمستان بیشتر است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید