چند راهکار ساده برای تقویت سیستم ایمنی بدن

به گزارش وبلاگ ادکلن شنل، در تاریخ 12 دسامبر 2012 میلادی، مجمع عمومی سازمان ملل متحد پیمانی را برای سرعت بخشیدن به توسعه پوشش همگانی سلامت در همه کشور ها تصویب کرد و این پیمان به در دسترس بودن مراقبت های بهداشتیِ باکیفیت و مقرون به صرفه برای همه افراد تاکید دارد.

چند راهکار ساده برای تقویت سیستم ایمنی بدن

به گزارش ایسنا، اکنون که تقریبا دو سال از همه گیری کرونا می گذرد، بسکمک از مقامات بهداشتی دنیا بر این امر تاکید دارند که این پاندمی، یک فرصت ارزیابی عملی از سیستم های بهداشتی در سراسر دنیا بوده است.

شدت گسترده این بحران باعث ایجاد فوریت های نو در عرضه سیستم های بهداشتی و تاکید بیشتر بر اهمیت پوشش دنیای سلامت شد.

همچنین در شرایطی که بسکمک از کشور ها و مردم دنیا تصور می کردند با تزریق واکسن کرونا این بحران افول می کند، اما سویه نو کروناویروس با نام علمی B.1.1.529 که سازمان دنیای بهداشت (WHO) آن را امیکرون نامید، نشان داد که سلامت دنیای همچنان آسیب پذیر است و سیستم های بهداشتی از جنبه های مختلف نیاز به تغییر و تقویت دارند.

در عین حال یکی از نکات بسیار مهم در حوزه سلامت، موضوع خودمراقبتی است. برای مثال در دوران همه گیری، علاوه بر رعایت اقدامات پیشگیرانه و بهداشتی از جمله استفاده از ماسک، رعایت فاصله گذاری های اجتماعی و ... افراد همچنین می بایست تقویت سیستم ایمنی بدن خود برای مقابله با این ویروس را نیز در نظر بگیرند. مردم باید به یاد داشته باشند که در تمام طول عمر خود به تقویت سیستم ایمنی بدن اهتمام ورزیده و آن را فرایندی کوتاه مدت در نظر نگیرند.

به گزارش اکونومیک تایمز، در ادامه به چند راهکار ساده برای تقویت سیستم ایمنی بدن در راستای بهبود سلامت و کاهش خطر ابتلا به شماری از بیماری ها که با تغییر سبک زندگی امکانپذیر است، اشاره خواهد شد:

آب کافی بنوشید

آب نقش مهمی در عملکرد بدن دارد. لنف، مایعی که در سیستم گردش خون یافت می شود، سلول های ایمنی مبارزه کننده با عفونت را در سراسر بدن منتقل می کند. لنف بیشتر از آب تشکیل شده است. هنگامی که افراد کم آب می نوشند، جابه جایی مایعات در بدن آن ها کاهش می یابد که این امر منجر به اختلال در سیستم ایمنی شده و در نهایت فرد بیشتر مستعد ابتلا به عفونت های ویروسی خواهد شد.

استرس را کاهش دهید

استرس خطر ابتلا به تعدادی از بیماری ها از جمله عفونت ها را تسهیل کرده و سیستم ایمنی بدن را ضعیف می کند و بنابراین مدیریت آن امری حیاتی است. ورزش کردن منظم و نیز تنفس مطلعانه و مدیتیشن دو راه برای رهایی از استرس های روزمره هستند. افزایش سطح استرس باعث مختل شدن مکانیسم دفاعی بدن می شود.

به طور منظم ورزش کنید

فعالیت بدنی برای حفظ سلامتی و داشتن سیستم ایمنی قوی لازم و ضروری است. ورزش منظم می تواند با افزایش گردش خون، عملکرد سیستم ایمنی را تقویت کرده و حرکت سلول های ایمنی و سایر مواد شیمیایی را در بدن آسان تر کند.

چکاپ های دوره ای را فراموش نکنید

انجام آزمایشات منظم به منظور کنترل سلامت، شما را در مورد سطوح ویتامین D، کلسیم، آهن و سایر مواد مغذی حیاتی در بدنتان مطلع ساخته و امر این به تشخیص زودهنگام بیماری ها کمک کرده و درمان آن ها را ساده تر می کند.

منبع: فرارو

به "چند راهکار ساده برای تقویت سیستم ایمنی بدن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چند راهکار ساده برای تقویت سیستم ایمنی بدن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید