ایرلند؛ کرونا و جنجال شرکت قاضی ارشد در میهمانی

به گزارش وبلاگ ادکلن شنل، برگزاری جشنی در ایام کرونا در ایرلند برای یک قاضی دیوان عالی دردسر ساز شد، مردم به او به علت حضورش در جشن اعتراض و خواهان استعفایش شدند، اما او زیر بار نمی رود.

ایرلند؛ کرونا و جنجال شرکت قاضی ارشد در میهمانی

در حالی که مردم ایرلند به محدودیت های دوران کرونا گردن گذاشته اند، سیموس ولف، قاضی که اخیرا به عضویت دیوان عالی ایرلند، عالی ترین مرجع قضایی کشور در آمده است، یکی از شرکت نمایندگان در میهمانی عظیمی بوده که حالا به بحران در دستگاه قضای ایرلند تبدیل شده است.

به گزارش دویچه وله، رئیس دیوان عالی از او خواسته استعفا دهد. اما سیموس وولف امتناع می نماید. این امتناع، میشل مارتین نخست وزیر دولت ائتلاف عظیم ایرلند را با یک معضل بی سابقه روبرو نموده است.

جشن دو روزه باشگاه گلف مجلس در کلیفدن (منطقه گالوی) که ماه ها برای آن برنامه ریزی و سازماندهی شده بود، به دردسری عظیم در این کشور تبدیل شد. جشنی با غذا های مجلل و برنامه های مختلف شرط بندی و ...

شاید به همین دلیل نیز نه به فکر برگزارنمایندگان و نه مدعوین که در میان آن ها چهره های برجسته سیاسی، روزنامه نگاران و قضات عالی رتبه بودند، خطور نکرد که کشور در محدودیت های دوران کرونا بسر می برد و درست یک روز قبل از این مراسم مقرراتی وضع شده است که فقط به شش نفر از سه خانوار مختلف اجازه داده می گردد در یک اتاق جمع شوند. بنابر گزارشی که از این مراسم داده شده بیش از 80 نفر در میهمانی زیر یک سقف بوده اند.

طوفان خشم عمومی

انتشار خبر این میهمانی طوفانی از خشم در ایرلند براه انداخت؛ کشوری که مردمش به شدت از بیماری کرونا آسیب دیده اند. این طوفان منجر به کنار رفتن دو وزیر و یک هفته بعدتر به کنار رفتن فیل هوگان، کمیسر تجارت اتحادیه اروپا شد که نماینده ایرلند در کمیسیون اروپا بود.

سیموس ولف، قاضی دیوان عالی، اما ترجیح داده است تنها به یک عذرخواهی نیم بند بسنده کند، اقدامی که باعث پیگیری ماجرا از سوی فرانک کلارک، رئیس دیوان عالی ایرلند شد. او سوزان دنهام، رئیس قبلی دیوان عالی را مامور تبادل نظر در این باره با قاضی تازه وارد کرد، اما این کار نتیجه ای نداشت و سیموس ولف نه فقط ایرادی به کار خود ندید، بلکه به محدودیت های دوران کرونا از سوی دولت نیز انتقاد کرد.

توصیه سوزان دنهام مجازات شدید او و ندادن حقوق او در مدت زمانی بوده است که حق کار ندارد. او کنار گذاشتن سیموس ولف را ناعادلانه دانسته است. اما هم رئیس فعلی دیوان عالی و هم سایر قضات با این توصیه موافق نیستند. آن ها می گویند: ولف با این کار لطمه جدی به اعتبار دیوان عالی زده و باید استعفا کند

قاضی 58 ساله، اما حاضر به کناره گیری نیست و تکلیف دیوان عالی با او نیز معلوم نیست. بنا بر قانون اساسی ایرلند که 99 سال عمر دارد مجلس کشور می تواند با استناد به اصل 35 این قانون یک قاضی ارشد را کنار بگذارد.

اما آیا شرکت این قاضی در کرونا پارتی یک سوء رفتار اثبات شده است؟ تام هیکی، پروفسور دانشگاه شهر دوبلین می گوید پاسخ به این سوال ساده نیست، زیرا قضات عالی رتبه نیز در این مورد نمی توانند به سادگی قضاوت نمایند، چون با چنین موردی تا به حال روبرو نبوده اند.

مشاجره میان قضات عالی رتبه در بدترین زمان برای ائتلاف لرزان دولت ایرلند اتفاق افتاده است. ائتلافی از حزب محافظه کار ملی (فیونا فیل)، حزب نخست وزیر، حزب لیبرال محافظه کار (فینه گیل)، حزب لئو ورادکار، معاون نخست وزیر و حزب سبز ایرلند. این در حالی ا ست که در شرایط کنونی مبارزه با کرونا و آخرین مذاکرات با بریتانیا بر سر برکزیت، تمرکز و انسجام کامل دولت را ایرلند می طلبد.

منبع: عصر ایران

به "ایرلند؛ کرونا و جنجال شرکت قاضی ارشد در میهمانی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ایرلند؛ کرونا و جنجال شرکت قاضی ارشد در میهمانی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید