این مواد غذایی برای سلامت روده ها مفیدند

به گزارش وبلاگ ادکلن شنل، اگر بپرسید که برای تقویت سلامت روده ها باید از کدام مواد غذایی استفاده کنیم، می توانیم در یک خط واضح و کوتاه بگوییم؛ پروبیوتیک ها، پری بیوتیک ها، فیبر، پلی فنول ها و مواد غذایی تخمیری. اما در ادامه بیشتر درباره همین گروه های مختلف شرح می دهیم.

این مواد غذایی برای سلامت روده ها مفیدند

به گزارش وبلاگ ادکلن شنل، خوراکی هایی که می خوریم، مستقیما بر ساختار باکتری های روده یا همان میکروبیوم تاثیر می گذارند در حالی که شرایط روده ها نیز مستقیما بر سلامت عمومی ما اثرگذار است. داشتن روده های سالم برای جلوگیری از ابتلا به بیماری های مزمن مانند بیماری های قلبی و سرطان ها مهم است. اگر بپرسید که برای تقویت سلامت روده ها باید از کدام مواد غذایی استفاده کنیم، می توانیم در یک خط واضح و کوتاه بگوییم؛ پروبیوتیک ها، پری بیوتیک ها، فیبر، پلی فنول ها و مواد غذایی تخمیری. اما در ادامه بیشتر درباره همین گروه های مختلف شرح می دهیم.

پروبیوتیک ها

1. کفیر: کفیر را می توان ماست نوشیدنی نامید. کفیر زمانی شکل می گیرد که انبوهی از مخمرها و باکتری ها اسید لاکتیک، قند موجود در شیر را تخمیر می نمایند و بافت غلیظ تر و طعم ترش تری به آن می دهد. کفیر سرشار از ترکیبات پروبیوتیک است و می توان از آن همراه با میان وعده ها و وعده های غذایی اصلی استفاده کرد.

2. ماست: ماست های پروبیوتیک جزو برترین مواد غذایی برای ارتقای سلامت روده ها هستند که می توانند همراه با غذا یا همراه با دیگر خوراکی های سالم به عنوان میان وعده مصرف شوند. ماست پروبیوتیک زمانی به وجود می آید که باکتری های مفید به شیر اضافه می شوند و لاکتوز را با هدف تبدیل سازی به اسید لاکتیک و دیگر ترکیبات باکتریایی مفید متابولیزه می نمایند.

پری بیوتیک ها

1. تره فرنگی: یک دسته تره فرنگی حدود 10 گرم فروکتان مفید برای روده دارد، درحالی که هر یک لیوان از آن می تواند 35 درصد از احتیاج روزانه به ویتامین K و 12 درصد از احتیاج روزانه به ویتامین C را تامین کند. شما می توانید تره فرنگی را به بسیاری از غذاها اضافه کنید، از املت تا انواع خوراک ها. ترکیب تره فرنگی با سیب زمینی شیرین پخته شده و پیاز می تواند گزینه مناسبی برای روده ها باشد.

2. پیاز: پیاز سرشار از اینولین، فروکتان و فروکتولیگوساکاریدها است. فروکتولیگوساکاریدها نه تنها نوعی پری بیوتیک هستند و به شکل گیری فلور روده یاری می نمایند بلکه نقش مثبتی هم در کاهش کلسترول خون دارند و به برطرف یبوست هم یاری می رسانند.

3. لوبیا و سایر حبوبات: برخی افراد به خاطر نفخ لوبیا از مصرف این خوراکی مهم خودداری می نمایند، درحالی که خود این نفخ ناشی از مصرف لوبیا یا دیگر انواع حبوبات، نشانه خوبی برای سلامت روده هاست. لوبیا سیاه، نخود، عدس، لوبیا سفید، لوبیا قرمز و... تقریبا دست نخورده به روده بزرگ می رسند درحالی که باکتری های خوب روده در همین مرحله از آنها تغذیه می نمایند. این فرایند تخمیری باعث ایجاد گاز و نفخ می گردد اما برای سلامت روده ها مفید است.

4. سیر: سیر یکی از خوراکی های مهم در رژیم غذایی است که مثل دارو عمل می نماید. سیر می تواند به کاهش خطر ابتلا به بیماری های قلبی یاری کند و بعلاوه نقش ضدالتهابی مثبتی در بدن داشته باشد. اینولین و فروکتولیگوساکاریدها دو فیبر اصلی در سیر هستند درحالی که دو پری بیوتیک کلیدی هم محسوب می شوند.

5. موز: موزهای سبز یا نارس جزو برترین گزینه ها برای سلامت روده ها هستند زیرا نشاسته مقاوم دارند که نوعی فیبر هضم نشدنی است. همین فیبر هضم نشدنی مستقیما باکتری های خوب روده را تغذیه می نماید و باعث افزایش تعداد آنها می گردد. ترکیب کردن موز با کره بادام زمینی، اندازه فیبرها و پروتئین ها و چربی های دریافتی سالم را افزایش می دهد.

منبع: سلامت

منبع: همشهری آنلاین

به "این مواد غذایی برای سلامت روده ها مفیدند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "این مواد غذایی برای سلامت روده ها مفیدند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید