برای مدیریت استرس چه باید کرد؟

به گزارش وبلاگ ادکلن شنل، مدیریت استرس به ما یاری می نماید تا با استفاده از امکاناتی که در ما و محیطمان وجود دارد بر فشار روانی فایق آمده و آن را به سطح بهینه برسانیم.

برای مدیریت استرس چه باید کرد؟

استرس زمانی آغاز می گردد که بدن ما با شرایطی بیش از توان جسمی، روانی و یا احساسی خود روبه روست. در برخورد با شرایط استرس زا ابتدا با واکنش های فیزیکی و علایم جسمانی در بدنمان روبرو می شویم، مثل تپش قلب، تعریق، عضلات منقبض، تنگی نفس، بی اشتهایی، بی خوابی و... ؛ روان ما عصبی، بی طاقت، نگران، هشیارافراطی، دلواپس، افسرده می گردد.

همه ما با تحمل میزان معینی از استرس زندگی می کنیم. هدف ما حذف استرس نیست، بلکه فراگیری چگونگی استفاده از آن به منظور یاری به خود است. استرس کمتر از حد، عامل خمودگی است و در ما احساس خستگی و رخوت بر جای می گذارد. از سوی دیگر، استرس مفرط تنش ایجاد می نماید. آنچه ما بدان نیازمندیم، یافتن سطح بهینه و مطلوبی از استرس است که ما را برمی انگیزد، ولی ما را در خود غرق نمی نماید.

چگونگی مدیریت استرس

همانطوری که منابع زیادی برای استرس وجود دارد، امکانات بسیاری هم برای مدیریت آن وجود دارد.

1. دیدگاه خود را نسبت به استرس تعدیل و اصلاح کنید؛ برای مدیریت استرس خود سعی کنید استرس را به عنوان چیزی در نظر بگیرید که می توانید برآن فایق آیید، نه چیزی که بر شما چیره می گردد. اگر به منابع استرس به شیوه اغراق آمیز می نگرید واکنش مفرط نشان می دهید و همه چیزها را بحرانی و اضطراری تلقی می کنید و از آن فاجعه می سازید تفکر خود را تغییر دهید.

2. واکنش های بدنی خود را به استرس، تعدیل کنید؛ نفس کشیدن آهسته و عمیق، ریتم فعالیت قلب و تنفس شما را به وضع طبیعی برمی گرداند. فنون آرام بخشی، ریلکسیشن و مدیتیشن را بیاموزید تا بتوانید مدیریت استرس کنید و در موقع ضرورت، تنش عضلانی را کاهش دهید. بیاموزید که چگونه عکس العمل های جسمی خود را نسبت به استرس متعادل نمایید.

3. خواب را جدی بگیرید؛ بیشتر مردم دست کم به 8 ساعت خواب در طی شبانه روز نیاز دارند. یک برنامه منظم برای پیش از خواب خود به مدت نیم ساعت در نظر بگیرید، سعی کنید سر یک ساعت تعیین خوابیده و سر یک ساعت تعیین از خواب بیدار شوید.

4. ورزش کردن برای داشتن زندگی با حداقل استرس، لازم است؛ یکی از ارکان اصلی مدیریت استرس ورزش کردن است. ورزش باعث می گردد هربار احساس بهتری از خود داشته باشید، بهتر به نظر بیایید، راحت تر بخندید و محکم تر قدم بردارید و استرس خود را زودتر و راحت تر کنترل کنید (تمرینات موزون، معتدل و یکنواخت مانند قدم زدن، شنا کردن، دوچرخه سواری یا آهسته دویدن بهترین انتخاب است).

5. به تغذیه خود توجه کنید؛ اینکه ما چه چیزی و چگونه می خوریم، تاثیر مستقیمی روی شرایط روحمان دارد. در طول روز مصرف سبزیجات و میوه ها را فراموش نکنیم و از مصرف نیکوتین وکافیین زیاد پرهیز کنید چرا که محرک سیستم عصبی بوده و اضطراب را افزایش می دهند. حفظ تعادل در مصرف قند نیز بسیار مهم است.

6. پذیرش اضطراب؛ پیش از هر چیز باید بپذیریم که داشتن اضطراب به خودی خود اشکالی ندارد وحتی در طول مقابله با خطرات و وقایع زندگی نیرو بخش است. اضطراب زمانی مشکل ساز است که بدون دلیل موجه، احساس ناراحتی و تنش کنید و در نتیجه بی جهت دچار رنج و عذاب می شوید. زمانی که متوجه افکار غیر منطقی خود مانند (من آدم ضعیفی هستم، من عصبی هستم، هیچ کس مثل من مضطرب نمیگردد) می شوید فورا جلوی افکار خود را بگیرید و نیروی با ارزش خود را صرف سرزنش بی فایده خود نکنید.

7. خودتان را بپذیرید؛ درست است که همه ما ترجیح می دهیم دیگران ما را دوست بدارند و تاییدمان نمایند ولی نمی توانیم ارزشمند بودن خودمان را در گرو اعمل دیگران نسبت به ما که اغلب هم غیر قابل پیش بینی است، بدانیم. در مدیریت استرس مهم این است که خودمان را بپذیریم بدون توجه به تایید شدن یا تایید نشدن از طرف دیگران.

8. در خصوص کنترل انعطاف پذیر باشید؛ افرادی که میل شدید به کنترل مسائل دارند در دام اضطراب می افتند. رهایی از کنترل کردن آسان نیست اما برای مدیریت استرس باید این حقیقت را بپذیرید که اگر قرار است چیزی اتفاق بیفتد حتی اگر شما نخواهید باز رخ می دهد.

9. به جای استرس به خود القای قدرت و توانایی کنید؛ من قوی هستم، من ممنونم، من از این طریق کسب موفقیت می کنم. این القاهای مثبت را در کل روز تکرار کنید تا استرس را دگرگون و روش رفتاری ناخودآگاه شما تغییر یابد.

10. آنچه را که می توانید تغییر دهید؛ مسائلی راکه باعث بوجود آمدن استرس در شما می شوند و مسائلی را که قادر به تغییر آن ها هستید را بشناسید. با حذف کامل آنها ویا پرهیز از رویارویی با آن ها ویا کاهش شدت آن ها استرس خود را مدیریت کنید.

توصیه های کوتاه برای مدیریت استرس

 • مودبانه برخورد کنید حتی اگر دیگران اینگونه رفتار نمی نمایند. برخورد مودبانه شما باعث ایجاد آرامش و احساس خوب در شما می گردد.
 • لحظه های زیبای زندگیتان را بنویسید و از آنها عکس و فیلم تهیه کنید. آنها را به یاد بیاورید، درباره اشان فکر کنید و لذت ببرید.
 • اهداف واقع بینانه و معنی دار را دنبال کنید، نه اهدافی که دیگران برای شما در نظر گرفته اند و برای شما فایده ای دربر ندارد.
 • هر چه می توانید از اکسیژن و طبیعت بهره ببرید. خوب است در محل زندگی یا کار خود از گیاهان نگهداری کنید.
 • سعی کنید روزی 15 دقیقه را در سکوت بگذرانید و به داشته هایتان فکر کنید. سکوت عصاره آرامش است.
 • آرامش را از بچه ها بیاموزید، ببینید چگونه در همان لحظه ای که هستند زندگی می نمایند و لذت می برند.
 • ببخشید؛ اگر نتوانید کسی را ببخشید افکار خشمگینتان مانع رسیدن شما به آرامش خواهد بود.
 • هیچ چیز خوب یا بدی وجود ندارد، بلکه این فکر ماست که آن را خوب یا بد جلوه می دهد.
 • افکار و احساسات خود را ثبت کنید و آنها را مورد بازبینی قرار دهید.
 • کمال گرا نباشید و در اهمیت خطاهای کوچک خود اغراق نکنید.
 • انتظار ناکامی ، شکست و یاس را در زندگی داشته باشید.
 • همواره با خود مهربان باشید و خودتان را دوست بدارید.
 • کلمات باید و نباید را از گنجینه لغات خود حذف کنید.
 • جلوی گریه خود را نگیرید و گهگاهی گریه کنید.
 • شوخ طبع باشید و زندگی را خیلی جدی نگیرید.
 • دوستی و روابط حمایتی دوسویه ای برقرار کنید.
 • از جایگاه، کفش و لباس راحت بهره ببرید.
 • به جنبه های مثبت توجه کنید.
 • زمانی را صرف تفریح بکنید.

نقش اساسی ایمان و معنویت در مدیریت استرس

ایمان واقعی، جدی ترین عامل نیل به آرامش پایدار است؛ ایمان به او که ما را از هیچ آفریده، نیازهایمان را بهتر می داند، مصلحتمان را بیشتر می شناسد و به ما و سرنوشت ما مهربان تر از خودماست. پس تنها کافیست که خود را با تمام وجود به او بسپاریم.

الا به ذکر الله تطمئن القلوب

فمن یتوکل علی الله فهو حسبه

منبع: setare.com

به "برای مدیریت استرس چه باید کرد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برای مدیریت استرس چه باید کرد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید