جمع آوری دی ان ای از هوا ممکن شد

به گزارش وبلاگ ادکلن شنل به نقل از انگجت، احتمالاً در آینده نیازی نیست محققان برای پژوهش های مختلف، دی ان ای را از روی سطوح جمع آوری نمایند.

جمع آوری دی ان ای از هوا ممکن شد

طبق گزارشی جدید پژوهشگران دانشگاه کویین مری لندن نشان داده اند می توان دی ان ای محیطی (eDNA) را از هوا جمع آوری کرد. برای این منظور آنها از یک پمپ پریستالتیک(Peristaltic pump) همراه فیلترهای فشار برای جمع آوری نمونه هایی از دی ان ای یک موش کور بی مو به مدت 5 تا 20 دقیقه استفاده کردند. در مرحله بعد آنها کیت های استانداردی را به کار گرفتند تا ژن ها در نمونه های به دست آمده را بیابند و توالی دهند.

با یاری این روش نه تنها دی ان ای موش کور در لانه اش و همچنین در فضای اتاق ردیابی شد، بلکه همزمان مقداری دی ان ای انسان نیز ردیابی شد.

الیزابت کلر مؤلف ارشد این پژوهش می گوید: تحقیق در اصل برای یاری به مطالعه زیست شناختی محیط ها اجرا شده بود. اما در صورت ادامه پژوهش، می توان از آن بهره های بیشتری گرفت. واحدهای پزشکی قانونی می توانند دی ان ای هوا را جمع آوری نمایند و به این ترتیب تشخیص دهند فرد مظنون در صحنه جنایت حاضر بوده است یا خیر. از سوی دیگر این فناوری در پزشکی نیز کارآمد است، به طوری که ویروس شناسان و اپیدمولوژیست ها می توانند شیوع گسترش ویروس های هوابرد (مانند ویروس کرونا) را درک نمایند.

منبع: خبرگزاری مهر

به "جمع آوری دی ان ای از هوا ممکن شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جمع آوری دی ان ای از هوا ممکن شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید