جنجال بر سر اینترنت ارزان در ایران

به گزارش وبلاگ ادکلن شنل، یکی از مواردی که همواره دغدغه کاربران اینترنتی بوده، تعرفه هایی است که برای خدمات اینترنت تعیین می شود. در این میان، کاربران اینترنتی که مخاطب صفحه های شبکه های اجتماعی وزیر ارتباطات هستند هم با تغییر تعرفه هایی که گاهی در بسته های اینترنتی رخ می دهد، این موضوع را به صورت اعتراض ابراز می کنند.

جنجال بر سر اینترنت ارزان در ایران

این در حالی است که امیر ناظمی، رئیس سازمان فناوری اطلاعات ایران به تازگی در جلسه کارگروه اطلاعات و فناوری اطلاعات مراغه، درباره قیمت اینترنت گفت: با وجود ادعای برخی رسانه ها مبنی بر قیمت بالای تعرفه های اینترنت، هزینه های اینترنتی در مقایسه با سبدهای هزینه و قدرت خرید خانوارها و شرکت ها پایین است.

از طرفی حسین فلاح جوشقانی، رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی چندی پیش با اشاره به مسائل اقتصادی اپراتورها گفته بود: واقعیت این است که با توجه به شرایط اقصادی که برای اپراتورها اتفاق افتاده، هزینه هایشان خیلی بالا رفته و با این شرایط باید کاری کنند. یکی از کارهایی که می توان انجام داد، کاهش هزینه هاست. ما هم در این مورد در حال اقداماتی هستیم که اپراتورها به سمت کاهش هزینه های غیرضروری بروند.

البته موضوع اینترنت ارزان را پیش از این محمدجواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات هم مطرح کرده بود. او با بیان اینکه ایران از نظر تعرفه اینترنت موبایل چهارمین کشور ارزان دنیا محسوب می شود، به دامپینگ برخی اپراتورها در این فضا اشاره کرده و گفته بود: به عنوان مثال اکنون یکی از اپراتورها 100 گیگابایت اینترنت را با قیمت 175 هزارتومان به فروش می رساند. به عبارت دیگر هر گیگابایت را با رقمی حدود 1750 تومان به فروش می رساند و این در حالی است که کمترین رقم فروش اینترنت در دنیا 0.5 دلار است و چنین تعرفه ای در هیچ کجای دنیا پیدا نمی شود.

شرکت های ارائه دهنده اینترنت ثابت نیز همین عقیده را دارند. آنها معتقدند همه جای دنیا اینترنت موبایل برای کار مسنجرها و ای میل مثل پیامک قیمت پایینی دارد، اما زمانی که بخواهید فایل دانلود کنید، قیمت بالا می رود؛ درحالی که در ایران همه قیمت ها یکسان است. شرکت های FCP همچنین معتقدند اپراتورها روی ویس سود می برند و روی دیتا قیمت ها را دامپ می کنند؛ هرچند اپراتورها این موضوع را تکذیب می کنند.

منبع: انتخاب

به "جنجال بر سر اینترنت ارزان در ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جنجال بر سر اینترنت ارزان در ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید