خبرنگاران استفاده از سمن ها برای مقابله با کرونا نیازمند مدیریت و برنامه ریزی است

به گزارش وبلاگ ادکلن شنل، اصفهان- خبرنگاران- برای مقابله با کرونا، بهره گیری از توانمندی های همه بخش لازم است و در این میان سازمان های مردم نهاد می توانند نوعدوستی، همکاری، همدردی و همیاری را چون اکسیری معجزه گر در بین اقشار آسیب پذیر و نیازمندان نمود بخشند که استفاده از این ظرفیتهای مغفول منجمله در اصفهان نیازمند مدیریت و برنامه ریزی است.

خبرنگاران استفاده از سمن ها برای مقابله با کرونا نیازمند مدیریت و برنامه ریزی است

امروزه سمن ها یا همان سازمان های مردم نهاد، رکن سوم جوامع محسوب می شوند که می توان آنها را سازمان های داوطلبانه، غیردولتی، غیرسیاسی و غیرانتفاعی به مفهوم واقعی دانست که به عنوان نهادهای مدنی، واسط بین دولت و مردم بوده و بخش مهمی از مشارکت مردم در توسعه جامعه را از این طریق شکل می دهند.

از میان 20 هزار سازمان مردم نهاد در سراسر کشور، چهار هزار 300 باب آن ها در استان اصفهان است که ظرفیت های متفاوتی را در عرصه های مختلف دارند و باید بیش از بیش از آن ها استفاده کرد اما به دلایل مختلف نقش این نهادهای مدنی در این استان تا به امروز کمتر مورد توجه قرار گرفته است اما امروز در بحث مقابله با بیماری کرونا ظرفیت عالی است که باید بکارگرفته شوند.

اگرچه بی شک دیر یا زود دانشمندان همچون دیگر امراض که در قرون گوناگون بلای جان انسان می شدند، راه شکست بیماری شایع سال 2020 را کشف خواهد نمود و بر این بلای جهانی پیروز خواهند شد، اما ما انسان ها نیز نباید دوستی، محبت، مهربانی، نوعدوستی، همکاری و همیاری با گرفتاران و خانواده هایشان بویژه تهیدستان و احتیاجمندان را از یاد ببریم و در میدان انسانیت هم بر سختی ها چیره شویم.

پسندیده است که در کنار حفظ قلمرو شخصی برای جلوگیری از ابتلا به ویروس، قلمرو مهربانی ها را بیشتر کنیم، شاید یک تماس با خانواده ای، یاری اقتصادی و غیراقتصادی به بیماری و همدردی با کسانی که عزیزی از دست داده اند، اکسیری باشد اثربخش در روزگاری که دوران جولان کروناست.

به همین دلیل نقش آفرینی در جامعه و حل معضلات اجتماعی به وسیله خود مردم راهکاری مناسب برای عبور از مسائل به شمار می رود، تشکلهای مردمی بویژه در بخش اجتماعی و سلامت که در محله ها و کوچه پس کوچه های شهر فعالیت می نمایند به خوبی شرایط و مسائل منطق خود را می دانند و بهتر می توانند برای آن چاره اندیشی نمایند.

به اعتقاد کارشناسان باید با برنامه ریزی و مدیریت از ظرفیت های کم نظیر چهار هزار و 300 تشکل مردمی در استان اصفهان برای حل مسئله ای فعلی جامعه یعنی کووید-19 نهایت بهره برداری را کرد تا بتوانیم هر چه زودتر با کمترین خسارت بر این بیماری غلبه کنیم.

ضرورت هم افزایی تشکل های مردمی برای مقابله با کرونا

در این ارتباط دبیر انجمن خیرین بهداشت و سلامت اصفهان در گفت و گو با وبلاگ ادکلن شنل اظهارداشت: هم افزایی بین تشکل های مردمی برای یاری هرچه بیشتر برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا بویژه در مناطق محروم و حاشیه نشینان از اهمیت بالایی برخوردار است.

سید مرتضی میرلوحی افزود: البته نبود امکان برگزاری اجتماع برای نیکوکاران و اعضا در شرایط فعلی، معضلی برای این موضوع به شمار می رود که گرچه به سختی کار می افزاید اما با هماهنگی های مجازی و با وسایل ارتباط جمعی و شبکه های اجتماعی قابل حل است.

وی ادامه داد: بر اساس اعلام مسوولان وزارت بهداشت، در خوشبینانه ترین حالت تا اواسط فروردین و در بدترین حالت تا خرداد 99 با کووید-19 روبه رو خواهیم بود، بنابراین کرونا به هیچ عنوان یک بازیچه و مساله ساده نیست و بدون مشارکت همه جانبه هم انتظار کاهش اثرات مخرب آن امکانپذیر نخواهد بود.

دبیر انجمن خیرین بهداشت و سلامت اصفهان یاری های اقتصادی و غیرنقدی به احتیاجمندان در شرایط فعلی را بسیار مهم دانست و گفت: از آنجا که برای پیشگیری از بیماری باید توان دفاعی بدن و بهداشت فردی را بالا برد باید سعی کنیم توزیع اقلام غذایی و بهداشتی رایگان به اقشار آسیب پذیر جامعه را در اولیوت قرار دهیم.

میرلوحی تاکید نمود: دستگاه های متولی هم باید با مقابله با اقدامات سودجویان نظیر احتکار ماسک یا دستکش، زمینه دسترسی و خرید چنین اقلامی را فراهم نمایند.

هیات های مذهبی آماده همکاری برای یاری به هموطنان

رییس شورای هیات های مذهبی اصفهان در گفت و گو با وبلاگ ادکلن شنل اظهارداشت: هیات ها علاوه بر نقش تاثیرگذار برای ترویج ارزشهای دینی، اکنون در زمینه اجتماعی و سلامت آمادگی دارند که برای کاهش اثرات مخرب بیماری در مناطق کم برخوردار و حاشیه نشین کوشش نمایند و از یاری های اقتصادی گرفته تا توان اجرایی و مباحث دیگر سهیم شوند.

سید رضا اخروی با بیان اینکه در استان افزون بر پنج هزار و 200 هیات مذهبی وجود دارد، اظهار داشت: یک هزار و 400 هیات از رقم یاد شده مربوط به اصفهان است که بخش اعظمی از آنان آمادگی دارند در شرایط حاد فعلی به یاری اقشار مختلف جامعه بخصوص افراد کم بضاعت بشتابند.

وی افزود: هیات های دینی به واسطه حضور اعضایی از طیف های مختلف و با مشاغل و تخصص های گوناگون توان اجرایی خوبی دارند و درصورتی که از ما خواسته گردد از توانایی هیات ها برای یاری به مناطقی که بیشتر در معرض خطر کرونا قرار دارند استفاده خواهیم کرد.

رییس شورای هیات های مذهبی اصفهان با بیان اینکه هیات ها، تشکل های مردمی عظیم با قابلیت های متعدد هستند، ادامه داد: بیشتر اعضا قادرند حتی المقدور از کوچک ترین یاری و به هر شکل ممکن دریغ ننمایند و در راستای یاری اقتصادی و غیراقتصادی به احتیاجمندان برای مقابله با ویروس کرونا کوشش خواهند کرد.

نیکوکاران، انرژی خود به معطوف نمایند

مدیر موسسه مردم نهاد طلوع مهر و دوستی در گفت و گو با وبلاگ ادکلن شنل توضیح داد: معتقدم در شرایط فعلی، تشکل های مردمی در بخش های مختلف از آنجا که همگی دغدغه حل مسایل گوناگون را دارند فعالیت ها و انرژی خود را برای حل موضوع کرونا معطوف نمایند.

نوید مسائلی با اشاره به اینکه انتشار ویروس در مناطق حاشیه ای می تواند با سرعت بیشتری همراه باشد و خطرات به مراتبی بیشتری را به همراه دارد، اظهارداشت: احتمال اینکه بچه ها کار ناقل ویروس باشند زیاد است، بنابراین ما سعی کردیم برای افزون بر 200 کودک کار در اصفهان اقلام بهداشتی تهیه و در بین آنان توزیع کنیم.

وی افزود: این موسسه در کوشش است با همراهی کارشناسان مرکز بهداشت چند برنامه آموزشی بهداشتی با موضوع جلوگیری از ابتلا به کووید-19 برای بچه ها کار اصفهان در مناطق محروم و سکونتگاه های غیررسمی ترتیب دهد.

مدیر این موسسه خیریه مردمی توضیح داد: به هیچ عنوان نباید نسبت به بیماری فعلی بی تفاوت بود و قشر آسیب پذیر جامعه را باید بیش از گذشته مورد توجه و حمایت قرار گرفته است.

اهمیت آموزش به احتیاجمندان قبل از گرفتاری به بیماری

همچنین مدیر انجمن حمایت از بچه ها بدسرپرست اصفهان به خبرنگار وبلاگ ادکلن شنل گفت: آموزش در شرایط کنونی که پیشگیری را رکن اصلی برای مقابله با بیماری عنوان می نمایند، بسیار اهمیت دارد و ما نیز در این انجمن سعی کردیم بیشتر بصورت غیر حضوری جامعه مخاطب خود را درباره خطرات کووید-19 و راه های مقابله با آن مطلع سازیم.

آلما رجایی فرد افزود: پیشنهاد می کنم که سازمان های مردم نهاد بخشی از زمان و هزینه خود را برای آموزش مسایل بهداشتی و سالامت به احتیاجمندان صرف نمایند، زیرا مطلعی بخشی و آموزش در صورتی که بخوبی انجام گیرد تا حد زیادی از بروز شرایط حاد جلوگیری خواهد نمود.

وی ادامه داد: این انجمن با توزیع بُن خرید در بین خانواده ها برای خرید مایحتاج بویژه مواد ضدعفونی نماینده و بهداشتی سعی کرد که بخشی از احتیاج احتیاجمندان را برطرف کند.

یاری به بالا بردن توان بدنی اقشار آسیب پذیر جامعه

همچنین مدیر خیریه مهرآفرینان آفاق در گفت و گو با وبلاگ ادکلن شنل اظهارداشت: توزیع ارزاق بین تهیدستان از جمله فعالیت های چند ساله این خیریه مردمی بوده است و سال جاری نیز با توجه به بیماری کرونا و لزوم افزایش سیستم دفاعی بدن با تغذیه مناسب، توزیع اقلام غذایی را برای افزایش توان بدنی خانواده های آسیب پذیر و کم بضاعت در دستور کار قرار دادیم.

مجید محمدیان به توزیع مواد غذایی به بیش از 200 خانواده در اصفهان و شهرستان های استان با مشارکت نیکوکاران این خیریه اشاره و اظهار داشت: امیدواریم قدم کوچکی برای حفظ سلامتی افراد تهیدست ایفا نموده باشیم.

در مجموع در استان اصفهان با احتساب کاشان و آران و بیدگل بر اساس آخرینآمار ارایه شده، حدود یکصد نفر مبتلا به کرونا شناسایی شدند و تعداد افراد جان باخته 2 نفر اعلام شده است.

منبع: ایرنا

به "خبرنگاران استفاده از سمن ها برای مقابله با کرونا نیازمند مدیریت و برنامه ریزی است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران استفاده از سمن ها برای مقابله با کرونا نیازمند مدیریت و برنامه ریزی است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید