رشد 30 درصدی صادرات دانش بنیان در سال گذشته

به گزارش وبلاگ ادکلن شنل، امیرحسین میر آبادی در تبادل نظر با خبرنگاران با اشاره به شرایط صادرات محصولات دانش بنیان در سال 1401 گفت: بر اساس گزارش سامانه توسعه تجارت، در سالی که گذشت رشد 30 درصدی صادرات شرکتهای دانش بنیان را داشتیم.

رشد 30 درصدی صادرات دانش بنیان در سال گذشته

سرپرست مرکز تعاملات بین المللی معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری خاطر نشان کرد: بر اساس اخرین آمار، اندازه صادرات شرکتهای دانش بنیان تقریبا به 1.4 میلیارد دلار در سال 1401 رسید.

وی با بیان اینکه 80درصد صادرات محصولات دانش بنیان به کشورهای آسیایی بوده گفت: در واقع کشورهای همسایه بیشترین سهم را داشتند و جز مقاصد صادراتی شرکتهای دانش بنیان بودند به طوریکه بیش از 80 درصد این صادرات را شامل می شد.

وی با اشاره به بیشترین سهم صادراتی محصولات دانش بنیان گفت: بیشترین سهم صادرات محصولات دانش بنیان به مواد پیشرفته و محصولات شیمیایی و سپس به ماشین سازی اختصاص داشت. البته که قراردادهایی در زمینه فناوری اطلاعات و خدمات مرتبط به آن هم در سال گذشته منعقد شد که امیدواریم سال جاری بیش از سال قبل به این حوزه ورود کنیم.

شناسایی 1400 شرکت با پتانسیل صادراتی

سرپرست مرکز تعاملات بین المللی معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری خاطر نشان کرد: یکی از اتفاقات مهمی که در سال 1401 رخ داد ایجاد باشگاه شرکتهای دانش بنیان صادراتی بود که به این واسطه شرکتهای دانش بنیان که ظرفیت صادراتی دارند شناسایی می شوند؛ این شرکتها به صورت شرکتهای مستعد و 5 ستاره صادراتی تقسیم بندی می شوند.

وی گفت: در این باشگاه در صدد هستیم به توانمندسازی شرکتهای مستعد در راستای صادرات یاری کنیم ضمن اینکه شرکتهای با ظرفیت بالای صادراتی 5ستاره در مسیر صادرات قرار می گیرند.

وی عنوان نمود: ما در سال گذشته 1400 شرکت را ارزیابی کردیم تا به شرکتهای مستعد خدمات توانمندسازی و به شرکتهای 5ستاره در مسیر صادرات یاری کنیم. در واقع برنامه ما یاری به توسعه صادرات شرکتهایی است که در گروه بالاتر قرار دارند و یاری به توانمندسازی شرکتهایی که در گروههای پایین تر قرار دارند.

خانه های نوآوری تاثیرگذار در معرفی دانش بنیانها به بازرگانان خارجی

میرآبادی در مورد خانه های نوآوری گفت: طی سالهای گذشته خانه های نوآوری در کشورهای دیگر مستقر شدند تا نقش مهم خود را در راستای معرفی توانمندی و ظرفیتهای شرکتهای دانش بنیان ایفا نمایند. این خانه ها تاثیرات زیادی در افزایش صادرات محصولات دانش بنیان داشته اند ضمن اینکه می تواند در بحث توانمند سازی شرکتها اقداماتی همانند استانداردسازی و دریافت تاییدیه ها را انجام دهند.

به گفته سرپرست مرکز تعاملات بین المللی معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری، این خانه ها در معرفی شرکتها به تجار و بازرگانان خارجی بی تاثیرنبوده است.

وی در مورد آخرین اقدام این خانه ها برای صادرات گفت: خانه نوآوری روسیه اقدامات خوبی انجام داده و نیمه دوم سال برنامه ها برای صادرات محصولات تازه به روسیه آغاز خواهد شد.

سرپرست مرکز تعاملات بین المللی معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری اضافه نمود: یکی از حوزه هایی که در پی صادرات محصولات در آن هستیم، حوزه فناوری اطلاعات است.

وی یاداور شد: با توجه به اینکه به عنوان معاونت علمی اقتصاد دانش بنیان اضافه شده، این موضوع تاکید مضاعفی است بر توسعه اقتصاد دانش بنیان و یاری به شکوفایی اقتصاد به وسیله فعالیتهای فناورانه.

به گفته میرآبادی، لذا در حوزه ماموریتی ما به عنوان بخش بین الملل معاونت علمی نیز تحقق موضوع اقتصاد دانش بنیان اولولیت اصلی است.

منبع: خبرگزاری مهر

به "رشد 30 درصدی صادرات دانش بنیان در سال گذشته" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رشد 30 درصدی صادرات دانش بنیان در سال گذشته"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید