روحیه بخشی مجازی موسیقی دانان در روزهای کرونایی

به گزارش وبلاگ ادکلن شنل، خبرنگاران/همدان در روزهایی که کروناویروس این مهمان ناخوانده، زندگی روزمره مان را تحت تأثیر قرار داده و بسیاری از ما شکل دیگری از زندگی را تجربه می کنیم، اهالی موسیقی همدان با وجود دغدغه های فراوان در تلاش هستند تا مردم را به در خانه ماندن ترغیب کنند و برای امید دادن به همشهری های خود تلاش می کنند.

روحیه بخشی مجازی موسیقی دانان در روزهای کرونایی

در ادامه گپ وگفت وبلاگ ادکلن شنل با هنرمندان استان همدان پای صحبت های علی آقامحمدی، رئیس انجمن موسیقی استان همدان نشسته ایم تا از روزهای قرنطینه هنرمندان عرصه موسیقی و فعالیت هایشان بشنویم.

این هنرمند عرصه موسیقی درباره فعالیت های انجمن موسیقی شعبه همدان در روزهای کرونایی می گوید: کنسرت گروه موسیقی شهسواران در شب چهارشنبه سوری نخستین فعالیت انجمن بود که به صورت زنده(لایو) اجرا شد.

آقامحمدی ادامه می دهد: دیگر فعالیت انجمن در پویش در خانه بمانیم است که در راستای همدلی و روحیه بخشی به مردم و به ویژه مردم استان همدان اجرا می شود و از هنرمندان موسیقی استان، اساتید، هنرجویان و دیگر اقشار جامعه دعوت کردیم تا با ارسال یک اجرای یک دقیقه ای با گوشی تلفن همراه، به صورت تک خوانی، تک نوازی یا دو نوازی انجمن را در این راه یاری کنند.

وی با بیان اینکه خوشبختانه پویش با استقبال خوبی روبرو شد و حتی از خارج از کشور نیز آثاری به دست ما رسیده است، تصریح می کند: آثار ارسالی به نام اساتید و هنرمندان در صفحه اینستاگرام انجمن موسیقی همدان به نشانی anjomanmoosighi.hmd@ و کانال تلگرام انجمن به اشتراک گذاشته می شود و علاقمندان می توانند به تماشای آن ها بنشینند.

حضور اساتید و مدرسان تراز اول موسیقی کشور در برنامه مجازی انجمن موسیقی همدان

آقامحمدی در ادامه به دیگر برنامه انجمن موسیقی اشاره و اعلام می کند: از دو یا سه روز آینده برنامه های زنده ای با حضور اساتید و مدرسین تراز اول موسیقی کشور برگزار خواهیم کرد که به صورت پرسش و پاسخ، نوازندگی ساز ایرانی و آواز اجرا خواهد شد.

این نوازنده تار با بیان اینکه درصدد هستیم در روزهای پیش رو برنامه ای جشنواره مانند در فضای مجازی برگزار کنیم که به صورت رقابتی برای تک نوازی ساز انجام می شود، می گوید: در حال حاضر سه گروه موسیقی برای برگزاری کنسرت درخواست داده اند اما به خاطر مشکل ساز بودن احتمالی گروه نوازی به علت وجود کروناویروس ترجیح را بر تک نوازی گذاشته ایم.

رئیس انجمن موسیقی استان همدان درباره اطلاع رسانی برنامه های انجمن موسیقی از صفحه های مجازی استان ابراز گله مندی می کند و توضیح می دهد: پاسخ این صفحات برای تبلیغ و اطلاع رسانی برنامه های انجمن، دریافت هزینه بود در صورتی که فعالیت های ما هیچ منفعت مالی برای انجمن ندارد و صرفاً کاری فرهنگی است چراکه وظیفه خود می دانیم با اجرای موسیقی از استرس جامعه کم کرده و سهمی در سرگرمی و روحیه دادن به مردم داشته باشیم و آن ها را تشویق و ترغیب کنیم که در خانه بمانند.

هنرمندان موسیقی را حمایت کنید

آقامحمدی در ادامه به شرایط و مسائل هنرمندان موسیقی استان در روزهای کرونایی اشاره می کند و ادامه می دهد: بسیاری از اساتید، پیشکسوتان و هنرمندان از وزاتخانه درخواست دارند که آن ها و به ویژه مدرسان و مدیران آموزشگاه های موسیقی را حمایت کنند و این درخواست در نامه ای آورده شده است.

این هنرمند همدانی تصریح می کند: تنها منبع درآمد مدرسان و مدیران آموزشگاها از طریق تدریس است که با تعطیلی آموزشگاه ها برای امرار معاش با مشکل روبرو شده و بعضاً مجبور به مسافرکشی هستند بنابراین اگر حمایتی از آن ها نشود، فاجعه به بار می آید.

وی اضافه می کند: هنرمندان در صورتی می توانند در خانه بمانند که حمایت شوند و اگر حمایت نباشد پویش در خانه ماندن اشباع شده و هنرمندان مجبور هستند برای رفع نیازهای مالی به فعالیت های خود در جامعه ادامه دهند، به همین دلیل امیدواریم وزارت ارشاد و دولت تدابیری برای آموزشگاه های موسیقی بیندیشند.

آقامحمدی درباره آموزش مجازی موسیقی در شرایط فعلی نیز بیان می کند: آموزش مجازی تا حدودی امکان پذیر است و تعدادی از مدرسان نیز این کار را انجام می دهند اما به علت نبود زیرساخت های لازم و سرعت پایین اینترنت، آموزش با مسائلی همراه می شود و از طرفی هزینه آموزش مجازی نسبت به آموزش حضوری کمتر است و جوابگوی نیاز مالی هنرمندان نیست.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "روحیه بخشی مجازی موسیقی دانان در روزهای کرونایی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روحیه بخشی مجازی موسیقی دانان در روزهای کرونایی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید