هشدار وزارت بهداشت نسبت به افزایش انجام تولدهای تقویمی به روش سزارین

به گزارش وبلاگ ادکلن شنل، تهران (پانا) - معاون درمان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در ابلاغی به معاونین درمان دانشگاههای علوم پزشکی سراسر کشور با اشاره به افزایش انجام تولدهای تقویمی به روش سزارین در طی چند سال گذشته، این موضوع را برخلاف برنامه ها و سیاست های اجرایی وزارت بهداشت در حوزه ترویج زایمان طبیعی و کاهش سزارین های الکتیو دانست.

هشدار وزارت بهداشت نسبت به افزایش انجام تولدهای تقویمی به روش سزارین

به گزارش وبدا، قاسم جان بابایی در این ابلاغیه خواهان آنالیز عملکرد بیمارستانها و پزشکان در سزارین های تقویمی 9/9/99 شده و تصریح نموده است: با بیمارستانها و پزشکان دارای سابقه آمار بالای سزارین مدیریت نشده، برخورد خواهد شد.

متن ابلاغیه معاونت درمان وزارت بهداشت به توضیح زیر است:

معاون محترم درمان دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی .....

موضوع: آنالیز عملکرد بیمارستانها و پزشکان در سزارین های تقویمی 9/9/99

افزایش انجام تولدهای تقویمی به روش سزارین در طی چند سال گذشته برخلاف برنامه ها و سیاست های اجرایی وزارت متبوع در حوزه ترویج زایمان طبیعی و کاهش سزارین های الکتیو، در حال تبدیل شدن به رویه ای نادرست در حوزه بهداشت و درمان شده و با برنامه ریزی از پیش معین شده و تبلیغات در فضاهای مجازی و سایت های اینترنتی، با تحریک و انگیزش خانواده ها، تاریخ تولد نوزادان را با هدف رسیدن به تاریخ های خاص، دستکاری و با تولد زودهنگام یا دیرتر از زمان اصلی، ضمن تحمیل هزینه اضافی به خانواده ها و سیستم درمان باعث ایجاد عوارض جسمانی و به خطر افتادن سلامت مادر و نوزاد می شود.

از طرفی آنالیز، نظارت و کنترل هرگونه رفتار آسیب رسان به سلامت جامعه از وظایف تکلیفی وزارت متبوع می باشد و به اشکال مختلف در اسناد توسعه ای و سیاست های اجرایی کلان حوزه سلامت به آن اشاره شده و موضوع یاد شده به دلیل حواشی و تبعات پیرامونی آن مورد توجه مقامات عالی کشور قرار گرفته و دستور صریح آنالیز دقیق و شناسایی عوامل، جلوگیری از گسترش و ادامه و اعمال مقررات با متخلفین به وزارت متبوع ابلاغ شده است.

به همین دلیل چندین تاریخ مناسبتی و تقویمی در امسال رصد گشت که متاسفانه نتایج آن حاکی از افزایش معنادار آمار سزارین های غیر ضرور توسط برخی از پزشکان و بیمارستانها می باشد. لذا با توجه به در پیش بودن تاریخ 9/9/99 و پیش بینی تکرار افزایش سزارین های بدون اندیکاسیون در این تاریخ علیرغم اطلاع رسانی عوارض و خطرات آن به وسیله رسانه های مختلف، آنالیز و شناسایی میزان همراهی و عملکرد پزشکان و بیمارستانها در کنترل این اقدام غیر موجه در دستور کار جدی وزارت متبوع قرار گرفته است. به همین منظور جدول Excel پیوستی طراحی شده با هدف درج اطلاعات کامل درخواستی سزارین های اجرا شده در تاریخ 9/9/99 حضورتان ارسال می شود. خواهشمند است دستور فرمایند این بخشنامه همراه با جدول پیوستی در اولین فرصت به کلیه بیمارستانهای تحت پوشش آن دانشگاه ابلاغ و بر درج دقیق و کامل اطلاعات درخواستی بر اساس استاندارد ابلاغی تاکید و گروه های نظارتی در تاریخ مذکور بر فرایند تکمیل جدول مداخله لازم را اعمال و پس از جمع بندی کل اطلاعات استان، جدول نهایی را حداکثر تا سرانجام آذرماه به این معاونت ارسال کنند.

همچنین ضرورت دارد آن معاونت عملکرد افزایش آماری سزارین های بیمارستانها و پزشکان را در تاریخ 9/9/99 مورد آنالیز دقیق قرار داده و به مسئول فنی بیمارستانهای دارای آمار نامتعارف تذکر مکتوب ابلاغ و پزشکان متخصص زنان و زایمان با آمار افزایشی را به هیات انتظامی استان معرفی و گزارش اقدامات را همراه با جدول یاد شده ارسال کنند.

شایان ذکر است این معاونت اطلاعات ارسالی را با سایر داده های دریافتی از سامانه های در اختیار و اطلاعات بازدیدهای نظارتی حضوری، راستی آزمایی خواهد کرد و با بیمارستانها و پزشکان دارای سابقه آمار بالای سزارین مدیریت نشده، مطابق با ضوابط و مقررات عمل خواهد کرد.

منبع: خبرگزاری پانا

به "هشدار وزارت بهداشت نسبت به افزایش انجام تولدهای تقویمی به روش سزارین" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هشدار وزارت بهداشت نسبت به افزایش انجام تولدهای تقویمی به روش سزارین"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید