کرونا تالاموس مغز را کوچک می نماید

به گزارش وبلاگ ادکلن شنل، مطالعه هشدار دهنده در رابطه با عوارض طولانی مدت کرونا نشان می دهد این بیماری منجر به از دست رفتن طولانی مدت ماده خاکستری و سایر بافت های مغز می گردد.

کرونا تالاموس مغز را کوچک می نماید

به گزارش وبلاگ ادکلن شنل به نقل از news-medical، شواهد گسترده ای از آسیب شناسی های مرتبط با مغز در ارتباط با بیماری کرونا وجود دارد.

یکی از رایج ترین و شدیدترین عوارض مغزی مه مغزی نام دارد. موارد دیگر همانند از دست رفتن حس بویایی و چشایی نیز مرتبط با علائم مغزی بیماری ناشی از ویروس کرونا است.

تجزیه و تحلیل سیستم عصبی و مغز پس از مرگ نشان داده است که ویروس به طور گسترده ای در مغز گسترش یافته است.

بیشتر تحقیقات در این رابطه بر روی بیماران شدید و بستری شده بوده است.

در یک تحیق شرکت کنندگانی که قبل از آغاز بیماری همه گیر کرونا در یک مطالعه مغزی شرکت نموده بودند برای یک سری آزمایش های دیگر دعوت به همکاری شدند.

فقدان قابل توجهی از ماده خاکستری اطراف سیستم بویایی و چشایی در بعضی از این افراد که به کرونا هم مبتلا شده بودند، رویت شد. همچنین بیوبانک که یک مرکز تحقیقاتی و داده ای طولانی مدت در انگلستان است و اطلاعات ژنتیکی و بهداشتی عمیق را جمع آوری و جمع آوری می نماید به این پروژه یاری زیادی کرد چرا که از سال های قبل از بروز همه گیری کرونا ، هزاران نفر را تحت تصویربرداری چند منظوره از مغز قرار داد.

نویسندگان توانستند 394 نفر را که در یک مطالعه قبلی در این پروژه بیوبانک انگلیس شرکت نموده بودند و به کرونا هم مبتلا شده بودند مورد آنالیز دقیق مغزی قرار داد. در این تحقیق جنس، سن و نژاد افراد هم مورد توجه نهاده شد.

از مغز این افراد MRI انجام شد و تصویربرداری های متعدد دیگری از میزان جریان خون مغز این افراد هم کردند.

این آزمایشات نشان داد افراد دچار اختلالاتی مغزی شده اند.

عوارض مغزی در اطراف قشر اربیتوفرونتال جانبی سمت چپ قرار داشتند و بخش دیگری هم در بخش فوقانی چپ بودند.

سایر اثرات در بین بیماران بستری شده است از جمله از دست دادن ماده خاکستری در مناطق مرتبط با حافظه در نیمکره چپ و قطب گیجگاهی نیمکره راست نیز رویت شد.

همچنین این آزمایشات نشان داد حجم تالاموس مغز افراد کمتر شده است. در واقع بخشی از نتیجه آزمایش چنین بود: افرادی که به کووید19 آلوده شده اند محتمل است با کوچک شدن سایز تالاموس مغز روبرو شوند.

بسیاری از نتایج مشاهده شده در اینجا کاملاً مشابه نتایج مرتبط با بیماری آلزایمر یا سایر اشکال زوال عقل است. این نگرانی را ایجاد نموده است که ممکن است پیامدهای طولانی مدتی در انتظار بیماران بهبود یافته از بیماری کرونا باشد.

منبع: جام جم آنلاین

به "کرونا تالاموس مغز را کوچک می نماید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کرونا تالاموس مغز را کوچک می نماید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید