کشف فسیل های باستانی تک شاخ

به گزارش وبلاگ ادکلن شنل، اعتقاد بر این بود که این موجودات دارای قدرت شفابخش بوده و با خلوص و فیض مرتبط هستند. ایده تک شاخ ممکن است از تصاویر باستانی کرگدن یا سایر حیوانات واقعی با شاخ نشات گرفته باشد. یونانیان و رومیان باستان نیز موجودات افسانه ای مشابهی مانند مونوسروس و ناروال داشتند. در قرون وسطی اعتقاد بر این بود که اسب شاخ دار واقعی است و شاخ آن خواص دارویی دارد.

کشف فسیل های باستانی تک شاخ

کشف یک تک شاخ واقعی؟

به گزارش هیستوری آف یستردی؛ از آنجایی که محققان، فسیلی از یک اسب شاخدار قدیمی را در قسمتی دورافتاده از ارتفاعات اسکاتلند پیدا کردند، حدس و گمان هایی در خصوص واقعیت این گونه افسانه ای و شرح اینکه چرا این حیوان ملی اسکاتلند است، وجود دارد. اگرچه ممکن است شاخ های مارپیچی بعضی از فسیل ها تخریب یا حذف شده باشند، اما به نظر می رسد که فسیل ها تا حد زیادی دست نخورده هستند.

مکان دقیق کشف هنوز به اطلاع عموم نرسیده است، زیرا کاوش های بیشتری در منطقه برنامه ریزی شده است.

هیچ مدرک علمی وجود ندارد که تک شاخ ها، همانطور که معمولاً در اسطوره ها و فرهنگ عامه به تصویر کشیده می شوند (یعنی موجوداتی شبیه اسب با یک شاخ مارپیچی منفرد) وجود داشته اند. با این حال، حیواناتی با شاخ وجود دارند که ممکن است الهام بخش افسانه تک شاخ بوده باشند.

به عنوان مثال، یونانیان و رومیان باستان کرگدن را می شناختند که یک شاخ روی پیشانی خود دارد و احتمالاً تصویر های اولیه تک شاخ ها بر اساس این حیوان بوده است. به طور مشابه، چینی های باستان از کی-لین یا قیلین تک شاخ که موجودی اسطوره ای در اساطیر چینی است، یاد می نمایند.

اسب شاخدار سیبری

بعلاوه، بقایای فسیل شده گونه ای از پستانداران منقرض شده به نام Elasmotherium که در دوران پلیستوسن در آسیا و اروپا زندگی می کردند، پیدا شده است. این گونه یک شاخ تک و بزرگ روی پیشانی خود داشت که ممکن است در پیدایش افسانه اسب شاخدار نقش داشته باشد.

اسب شاخدار سیبری که با نام Elasmotherium نیز شناخته می گردد، پستاندار بزرگی بود که در دوران پلیستوسن در آسیا و اروپا زندگی می کرد. تصور می گردد که حدود 29000 سال پیش منقرض شده است.

Elasmotherium موجودی شبیه کرگدن بود که تا 2 متر (6.6 فوت) قد در شانه و حدود 5 متر (16.4 فوت) طول داشت. روی پیشانی خود شاخ بلند، ضخیم و خمیده ای داشت که طول آن ممکن است تا 2 متر (6.6 فوت) هم می رسید.

Elasmotherium یک گیاهخوار بود و احتمالاً در استپ ها و مراتع آسیا و اروپا زندگی می کرد. اعتقاد بر این است که این حیوان منزوی بوده و به تنهایی زندگی می نموده و در جستجوی غذا بوده است.

در ابتدا تصور می شد که الاسموتریوم در حدود 350000 سال پیش منقرض شده است، اما یافته های اخیر فسیل هایی که قدمت آن ها به 29000 سال پیش می رسد نشان می دهد که احتمالاً در کنار جمعیت های اولیه انسان زندگی می نموده است.

توجه به این نکته مهم است که در حالی که Elasmotherium اغلب به عنوان تک شاخ سیبری نامیده می گردد، ارتباط نزدیکی با خانواده اسب ها (Equidae) ندارد و بیشتر با کرگدن های مدرن مرتبط است. بعلاوه تایید نشده است که این موجود در پیدایش افسانه اسب شاخدار نقش داشته باشد.

ذکر این نکته لازم است که همه این ها فقط احتمالاتی هستند و نمی توان تأیید کرد که آیا هر یک از این موجودات نقشی در پیدایش افسانه اسب شاخدار داشته اند یا خیر.

فسیلی که در اسکاتلند کشف شده بود به عنوان مدرکی برای اثبات وجود تک شاخ ها استفاده می گردد. با این حال، کارشناسان بسیار مشکوک هستند.

منبع: فرارو

به "کشف فسیل های باستانی تک شاخ" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف فسیل های باستانی تک شاخ"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید