14 کاربرد خمیردندان در گوشه وکنار خانه

به گزارش وبلاگ ادکلن شنل، خمیردندان یکی از اصلی ترین لوازم بهداشتی است که در هر خانه ای حداقل یک عدد از آن وجود دارد و همه با کاربردهای آن در زمینه بهداشت دهان و دندان آشنا هستند؛ خوشبوکننده دهان، سفید کننده دندان، جلوگیری از پوسیدگی دندان، محافظت از لثه و…

14 کاربرد خمیردندان در گوشه وکنار خانه

اما خمیردندان تنها برای دندان نیست و به جز نظافت و حفظ سلامت دندان ها کاربردهای دیگری هم دارد. اگر ترکیبات به کار رفته در فراوری خمیر دندان را در نظر بگیرید، باور این مطلب برایتان آسان می گردد، چرا که معمولاً خمیر دندان ها حاوی فلوراید، کلسیم کربنات و سدیم لورت سولفات هستند. فلوراید استحکام مینای دندان را افزایش می دهد و به مقاوم تر شدن آن در برابر سایش شیمیایی یاری می نماید، کلسیم کربنات یک ترکیب ساینده است و این سدیم لورت سولفات است که باعث می گردد خمیردندان کف کند.

در ادامه بعضی از کاربردهای خانگی خمیردندان را آنالیز می کنیم که شاید کمتر شنیده باشید اما دانستن آن مفید خواهد بود.

1. از بین بردن بوی بد بطری ، فلاسک، قمقمه و حتی دست

وقتی شیشه شیر کودک، لیوان کودک یا انواع بطری و فلاسک جرم می گیرند و بوی نامطبوعی می دهند، زمان استفاده از خمیردندان فرا می رسد. اندازه کمی خمیردندان روی فرچه شیشه شوی بگذارید، با آن بطری را تمیز کنید و در مرحله آخر بطری را آبکشی کنید.

اگر هنگام آشپزی دستتان بوی سیر یا پیاز گرفته است و شست وشو با مایع دست شویی این بو را از بین نمی برد، دستتان را با اندازهی خمیردندان بشویید و این کار را به آرامی انجام دهید تا از شر بوی نامطبوع خلاص شوید.

2. پاک کردن خطوطی که با مداد شمعی یا ماژیک پاک نشو کشیده شده اند

اگر کودکتان برای نقاشی کشیدن هر جایی به جز دفتری را که به او داده اید انتخاب می نماید، چاره کار خمیردندان است. شاید باور نکنید اما این راه چاره واقعاً کارساز است. البته اگر مدت زیادی از کشیده شدن این خطوط روی سطوح مختلف گذشته باشد، شاید به این آسانی پاک نشوند. بنابراین، بهتر است هر چه سریع تر خمیردندان را بردارید و به سراغ نقاشی های کودکنان روی دیوار بروید.

3. از بین بردن آثار ناشی از خراشیدگی روی کفش ورزشی

اگر زیره کفش ورزشی یا کتانی شما سفید است و به علت وجود خراشیدگی ها ظاهر مناسبی ندارد، کمی خمیردندان سفید و غیرژله ای به شما یاری می نماید کفشتان ظاهر بهتری پیدا کند. با استفاده از یک مسواک قدیمی، خمیردندان سفید و غیرژله ای را روی خراشیدگی ها بمالید، به مدت 10 دقیقه صبر کنید و بعد آن را با استفاده از یک پارچه مرطوب پاک کنید. اگر ضروری است، دوباره این مراحل را تکرار کنید.

4. برق انداختن نقره های کدر شده

استفاده از خمیردندان غیرژله ای راه چارهی عالی برای برق انداختن نقره های کدر شده است. خمیردندان غیرژله ای را روی نقره بگذارید، آن را کمی مرطوب کنید و با استفاده از یک مسواک قدیمی خمیردندان را روی نقره بمالید. اجازه دهید 10 تا 15 دقیقه خمیردندان روی نقره بماند، سپس با استفاده از دستمال میکروفایبر آن را پاک کنید و در مرحله آخر نقره را آبکشی نمایید. این راه چاره را می توانید برای ظروف، زیورآلات و تابلوهای تزئینی بهره ببرید. البته درباره زیورآلات و تابلوهای تزئینی که معمولاً بیشتر کدر می شوند، باید این مراحل را با دقت بیشتری انجام دهید.

5. به عنوان سفید کننده

معمولاً برای تمیز کردن شیرآلات، روشویی و سطوح حمام و دست شویی از مواد شوینده حاوی سفید کننده استفاده می کنید. اگر بوی تند این گونه مواد شوینده برای شما آزاردهنده است و در پی یک جایگزین می گشت، خمیردندان غیرژله ای همان چیزی است که به آن احتیاج دارید. با استفاده از مسواک یا پارچه مرطوب خمیر دندان را روی سطح مورد نظر بمالید و بعد از مدتی آن را با دستمال میکروفایبر پاک کنید.

6. از بین بردن خراشیدگی های کوچک روی قاب گوشی

اگر گوشی شما از ارتفاع نسبتاً زیادی و با شدت روی یک سطح سیمانی سقوط نموده است، این ترفند کارساز نیست. اما در خصوص خراشیدگی های کوچک روی قاب گوشی، استفاده از خمیردندان راه چاره مؤثری است. از آن جا که خمیردندان حاوی ترکیبات ساینده است، می تواند مانند یک سنباده درجه یک عمل کند. هنگامی که با استفاده از گوش پاک کن و حتی با انگشت و به آرامی خمیردندان را روی قاب گوشی بمالید، خراشیدگی های کوچک را از بین می برد یا کاری می نماید که آن ها کمتر به چشم بیایند. البته این راه چاره تنها روی قاب های پلاستیکی قابل اجرا است.

7. پاک کردن لکه های آب، چای یا قهوه

منطقی به نظر می رسد که آن چیزی که لکه های قهوه ای را از روی دندان ها پاک می نماید، بتواند همان لکه ها را از روی سطوح دیگر مانند چوب یا سرامیک هم پاک کند. در مواردی که برای کسی زیرلیوانی گذاشته اید اما او استفاده ننموده است و می خواهید لکه ها را پاک کنید، با استفاده از پارچه مرطوب و خمیردندان این کار را انجام دهید. بعلاوه وقتی چند نوبت از یک لیوان برای نوشیدن چای یا قهوه استفاده نموده اید و داخل لیوان جرم گرفته است، می توانید برای از بین بردن این جرم ها هم از خمیردندان بهره ببرید.

برای لکه های آب هم همین ترفند کارساز است. خمیردندان را روی لکه ها بمالید و بعد از 5 دقیقه آن را بشویید. البته خمیردندان را تنها روی لکه ها بمالید و نه اطراف آن ها و این کار را به آرامی انجام دهید.

برای این کاربرد، از انتخاب خمیردندان هایی که حاوی مقادیر زیادی سفید کننده هستند خودداری کنید.

8. تمیز کردن اتوی کثیف

هنگامی که رسوبات مواد معدنی به کف اتو می چسبند یا اینکه به هر علت کف اتو کثیف می گردد، خمیردندان می تواند معجزه کند. بعد از اینکه اتو را از برق کشیدید، صبر کنید تا کاملاً سرد گردد. حالا خمیردندان غیرژله ای و حاوی سفید کننده را روی کف اتو بمالید. برای این کار از یک پارچه تمیز بهره ببرید. در این مرحله مخزن آب اتو را پر کنید، اتو را روی یک حوله کهنه بگذارید و تنظیم اتو را روی حالت بخار قرار دهید. بعد از 5 دقیقه بخار دادن، اتو را از برق بکشید و صبر کنید تا کاملاً سرد گردد. در مرحله آخر، کف اتو را دوباره پاک کنید.

9. تسکین خارش

خمیردندان می تواند در تسکین التهابات جزئی پوست مانند التهاب ناشی از نیش حشرات مؤثر باشد. در واقع، خمیردندان مانند یک داروی قابض عمل می نماید به این معنی که هنگامی که آن را روی جای نیش حشرات قرار می دهید، بعد از خشک شدن، زهری را که باعث خارش جای زخم و اطراف آن شده است بیرون می کشد. منتول یا جوهر نعنا یکی از ترکیبات موجود در بعضی از خمیردندان ها است که به عنوان خنک کننده به این محصولات اضافه می گردد. تأثیر منتول روی رشته های عصبی مانند تأثیر یخ روی آن ها است و می تواند ناراحتی را تسکین دهد.

10. تمیز کردن چراغ های خودرو، عینک ایمنی و عینک شنا

اگر چراغ های خودروی شما کدر شده اند و نور آن ها کاهش پیدا نموده است، لازم نیست یک براق کننده حرفه ای بخرید. صرفه جویی کنید و از خمیردندان یاری بگیرید. با استفاده از خمیردندان و اسکاچ می توانید کثیفی ها، جرم ها و خراشیدگی های کوچک را از بین ببرید. خمیردندان را روی اسکاچ بریزید و روی سطح مورد نظر بمالید. چند دقیقه صبر کنید و سطح مورد نظر را با پارچه مرطوب پاک کنید.

از همین ترفند می توانید برای عینک ایمنی، عینک شنا و حتی آینه کدرشده هم بهره ببرید. البته باید مراحل را به آرامی انجام دهید تا روی سطح آن ها خراشیدگی ایجاد نگردد.

11. سفید کردن مبلمانی که در فضای باز واقع شده است

هنگامی که صندلی داخل حیاط برای نشستن چندان مناسب نیست، خمیردندان و آب می تواند ظاهر صندلی را نونوار کند. عواملی مانند شرایط آب وهوایی، قارچ و کپک باعث ایجاد لکه هایی تیره رنگ روی صندلی می شوند و صندلی ظاهر ناخوشایندی پیدا می نماید. با استفاده از یک پارچه مرطوب و خمیردندان می توانید همه این لکه ها را پاک کنید.

12. از بین بردن خراشیدگی های روی رنگ ماشین

برای خراشیدگی های سطحی و جزئی که تنها روی لایه خارجی رنگ خودرو یا کلیر (clear coat) ایجاد شده اند، خمیردندان را امتحان کنید. از آن جا که خمیردندان حاوی ترکیبات ساینده است می تواند خراشیدگی روی لایه کلیر را صاف کند و باعث گردد تا خراشیدگی کمتر دیده گردد. اندازهی خمیردندان را روی خراشیدگی قرار دهید و آن را با استفاده از پارچه ای نرم و خشک، با حرکت دایره وار و به آرامی روی سطح مورد نظر بمالید. با این روش سطح آسیب دیده صاف و براق می گردد.

البته اگر می توانید لایه خراشیده شده را با ناخن بلند کنید، خراشیدگی عمیق تر از آن است که خمیردندان کارساز باشد.

13. از بین بردن آثار خراشیدگی و لکه های چسبناک از روی کف پوش

اتفاقی که معمولاً رخ می دهد این است که کشیده شدن پایه چهارپایه و صندلی یا چرخ صندلی روی کف پوش خراشیدگی هایی ایجاد می نماید و اگر این خراشیدگی ها زیاد گردد خانه یا محل کار شما مانند گوشه ای از انباری به نظر می رسد. حالا نوبت خمیردندان است. خمیردندان غیرژله ای را روی کف پوش بمالید و آن را با پارچه ای مرطوب پاک کنید. البته شاید لازم باشد بیش از یک بار این مراحل را تکرار کنید. بعلاوه می توانید برای تمیز کردن لکه های چسبناک از روی کف پوش از همین ترفند بهره ببرید.

14. پر کردن سوراخ های کوچک روی دیوار گچی

برای پر کردن سوراخ های کوچکی که روی دیوارهای گچی ایجاد شده اند، می توانید در غیاب بتونه از خمیردندان بهره ببرید. می توانید برای فشار دادن خمیردندان به داخل سوراخ از تکه ای مقوا و برای پاک کردن خمیردندان های اضافی از اطراف سوراخ از لبه همان مقوا بهره ببرید.

منبع: Lifehacker

منبع: دیجیکالا مگ

به "14 کاربرد خمیردندان در گوشه وکنار خانه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "14 کاربرد خمیردندان در گوشه وکنار خانه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید