پاسخ تامین اجتماعی به پیگیری بازنشستگان برای افزایش حقوق ها

به گزارش وبلاگ ادکلن شنل، مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی پیرامون مطالبه افزایش حقوق بازنشستگان غیرحداقلی بگیر تامین اجتماعی توضیحاتی ارائه کرد.

پاسخ تامین اجتماعی به پیگیری بازنشستگان برای افزایش حقوق ها

میرهاشم موسوی در مصاحبه با ایسنا، در پاسخ به گلایه ها و نقدها بازنشستگان غیرحداقلی بگیر از نحوه افزایش حقوق ها در امسال اظهار کرد: آنچه ما باید بر اساس قانون به عنوان سازمان تامین اجتماعی انجام می دادیم همان را انجام دادیم و همان راستای بوده که تا کنون طی نموده ایم.

وی اضافه نمود: در ماده 96 قانون تامین اجتماعی قید شده است که مقدار افزایش حقوق غیرحداقلی بگیران باید بر اساس هزینه های زندگی مشخص و سپس در هیئت وزیران مصوب گردد و به اجرا دربیاید. در ماده 111 قانون تامین اجتماعی هم آمده است که مقدار افزایش حقوق حداقلی بگیران نباید از حداقل دستمزد کارگران که در شورای عالی کار مصوب شده، کمتر باشد.

مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی با بیان اینکه ما بر اساس ماده 96 و 111 قانون تامین اجتماعی راستا افزایش حقوق ها را طی نموده و مصوبه هیئت امنای تامین اجتماعی را به دولت ارسال کردیم گفت: این تصمیم، تصمیمِ بخشی و سازمانی ما بود و هیئت امنا همین را پذیرفت و به هیئت دولت ارسال کرد، اما اقتضائاتی که در هیئت دولت مطرح است، به علاوه نگاه بخشی ما در تامین اجتماعی است و طبیعتا قانونگذار هم این اختیار را بر اساس ماده 96 به هیئت وزیران داده است که این ملاحظات و اقتضائات را درنظر بگیرد.

موسوی ادامه داد: آن پیشنهادی که ما ارائه دادیم، قانون است و اینکه باید اقتضائات در دولت دیده گردد هم قانون است؛ هر دو قانون هستند و نمی توانیم یک سوی قانون را ببینیم و آن سوی قانون را نادیده بگیریم. خب تصمیم نهایی در هیئت دولت با توجه به ملاحظاتی که برای مابقی صندوق ها وجود داشت و بعلاوه دیگر موارد فرابخشی در اقتصاد کلان و بخش های مختلف، اتخاذ شد. آنجا هیئت وزیران است و همه باید نظر بدهند و تصمیم نهایی اخذ گردد.

وی اضافه نمود: البته در جلسات کارشناسی مختلفی که ما حضور داشتیم، نظرات خود را ارائه نموده بودیم و تبیین کارشناسی خودمان را داشتیم. در نهایت تصمیمی که گرفته شد این بود که برای حداقلی بگیران 57.4 درصد افزایش داشته باشیم. برای سایر سطوح درآمدی نیز دو سطح قائل شدند، نخست حقوق بگیران زیر 10 میلیون تومان که مشمول افزایش 10 درصدی به علاوه 650 هزار تومان مبلغ ثابت شدند و دوم حقوق بگیران بالای 10 میلیون تومان که حقوقشان 10 درصد افزایش پیدا کرد.

مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی با اشاره به اینکه برای بخشی از سایر سطوح که شاید چیزی حدود به 900 هزار نفر بازنشسته را شامل می گردد، این تصمیم برای افزایش حقوق، محل سوال شد و معترض بودند اظهار کرد: این موضوع در دولت در حال آنالیز بود که هیئت تطبیق قوانین مجلس هم ورود پیدا کرد و نظرات خودشان را اعلام کردند.

موسوی درباره نحوه پرداخت های جبرانی به این گروه از بازنشستگان که پیش از این از سوی سرپرست وزارت رفاه وعده داده و در بعضی رسانه ها منتشر شده است نیز شرح داد و گفت: اکنون این موضوع در دولت در حال آنالیز است. ما نمی توانیم بگوییم که با چه الگویی می خواهیم این را جبران کنیم. منتظر تصمیم نهایی هستیم که آنچه باید بر اساس قانون انجام دهیم را انجام دهیم و این آمادگی در تامین اجتماعی وجود دارد که وفق قانون هر تصمیمی گرفته شد را عمل نموده و اقدامی که باید برای این عزیزان در پرداخت مستمری ها اتفاق بیفتد را انجام دهد.

وی در ادامه توضیح داد: رئیس جمهور پس از طرح این گلایه ها از سوی بازنشستگان، اولین شخصی بود که دستور آنالیز مجدد داد. رئیس جمهور نسبت به بازنشسته ها دغدغه دارد و بعد از دستور ایشان، جلسه ای را با معاون اول رئیس جمهور داشتیم که نمایندگان بازنشستگان نیز حضور داشتند و آنجا هم این قول داده شد که بر اساس دستور رئیس جمهور این مسئله باید آنالیز و مورد بازبینی و تصمیم قرار بگیرد. در این حین هیئت تطبیق مجلس ورورد پیدا کرد. ما اکنون بدون زمینه قانونی نمی توانیم کاری انجام دهیم و باید بستر قانونی اش فراهم گردد.

مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی اضافه نمود: به بازنشستگان اعلام کردم هم دولت و مجلس و هم ما به عنوان متولی امر، قطعا تصمیم مان، تصمیمی خواهد بود که حقوقشان ادا گردد. ما اینجا هستیم که بر اساس اصل 29 قانون اساسی حق بازنشستگان را ادا کنیم، آن هم در دولت مردمی سیزدهم که شعار اصلی اش عدالت بوده است و قطعا اتفاق خوب و میمونی خواهد بود. البته ملاحظات، فرابخشی هستند و حق هیئت وزیران بوده که این ملاحظات را داشته باشند و بعد از آن تصمیم، دستور رئیس جمهور را داشتیم که در آینده نزدیک اقداماتی برای این افراد انجام دهیم.

منبع: فرارو

به "پاسخ تامین اجتماعی به پیگیری بازنشستگان برای افزایش حقوق ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پاسخ تامین اجتماعی به پیگیری بازنشستگان برای افزایش حقوق ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید